sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Większe pieniądze na rewitalizacje dużego parku. Miasto dołoży tylko 15 procent.

Większe pieniądze na rewitalizacje dużego parku. Miasto dołoży tylko 15 procent.
 

Prawie 20 milionów kosztować będzie rewitalizacja parku miejskiego imienia Żerminy Składkowskiej w Turku. Lwią kwotę na jego remont Urząd Miejski w Turku pozyskał z środków unijnych w ramach konkursu „Pomysłowa. Atrakcyjna. Różnorodna. Kompleksowa – Rewitalizacja Parku Miejskiego narzędziem integracji i aktywizacji mieszkańców Turku”. To największa inwestycja jakiej dokonano w mieście od powstania parku.

Przypomnijmy, że park imienia Żerminy Składkowskiej powstał w okresie międzywojennym. Początkowo pełnił ważną rolę w życiu mieszkańców, jednak z upływem lat w wyniku braku odpowiedniej opieki, niszczał. Turkowianie wielokrotnie apelowali o odnowienie ośmiohektarowego terenu, a swoje opinie na ten temat wyrażali między innymi podczas konsultacji dotyczących rewitalizacji parku. Ostatecznie powstał projekt pod nazwą „Pomysłowa. Atrakcyjna. Różnorodna. Kompleksowa – Rewitalizacja Parku Miejskiego narzędziem integracji i aktywizacji mieszkańców Turku”. Koszt prac oszacowano na ponad 19 milionów 800 tysięcy złotych. Wiosną 2018 roku Urząd Miejski w Turku, wraz z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych, złożył do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na początku tego roku zarząd województwa wielkopolskiego zdecydował, że rewitalizację turkowskiego parku przeznaczone zostanie 14 milionów złotych. W lipcu zarząd województwa wielkopolskiego zwiększył środki na konkurs dotyczący rewitalizacji do 16 milionów 900 tysięcy złotych. Dzięki temu z miejskiego budżetu pokryte zostanie tylko 15 procent wartości inwestycji. W sumie Miasto otrzyma 16,9 mln zł środków zewnętrznych do rewitalizacji Parku Miejskiego im. Żerminy Składkowskiej.

reklama

Od soboty, 8 sierpnia, teren parku jest placem budowy. Teren został ogrodzony i obowiązuje zakaz wstępu. Celem projektu jest zapewnienie wszystkim mieszkańcom rekreacji, wypoczynku oraz aktywności i edukacji, przy jednoczesnym podniesieniu jego walorów architektonicznych i przestrzennych. W ramach prac, które zostaną rozłożone na 3 lata, zagospodarowana zostanie zieleń parkowa i zmodernizowana cała gospodarka wodna (stawy, cieki, zastawki). Ponadto powstanie amfiteatr z widownią dla 200 osób wraz z zapleczem oraz szalet miejski. W parku powstanie również kort tenisowy, boisko do koszykówki, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, miasteczko ruchu drogowego, plaża miejska oraz wybieg dla psów. Konieczna będzie wycinka ponad 200 z 1260 drzew. Jak zapewniają urzędnicy, to decyzja dendrologa, który ocenił, że większość z nich uschło lub są schorowane. Jego zdaniem to efekt wieloletnich zaniedbań. W ich miejsce zasadzonych zostanie 70 nowych. Zakończenie rewitalizacji planowane jest na 2022 rok.

Większe pieniądze na rewitalizacje dużego parku. Miasto dołoży tylko 15 procent.

Podobne artykuły

Będzie umowa, będą bloki. Kluczowa inwestycja...

Będzie umowa, będą bloki. Kluczowa inwestycja...

z wczoraj
Umowa na historyczną inwestycję w gminie...

Umowa na historyczną inwestycję w gminie Władysławów...

z wczoraj
Koniec z WF-em na korytarzu! Sala sportowa w...

Koniec z WF-em na korytarzu! Sala sportowa w...

28 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama