niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Marszałek Wielkopolski w Turku. Podpisano umowy na dofinansowanie rewitalizacji parku i przebudowę dawnej księgarni

Marszałek Wielkopolski w Turku. Podpisano umowy na dofinansowanie rewitalizacji parku i przebudowę dawnej księgarni
 

We wtorek, 22 września 2020 r. do Turku przyjechał Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Głównym celem wizyty było podpisanie umów na kolejne blisko 3,5 mln zł jakie Miasto Turek pozyskało głównie z funduszy unijnych.

Spotkanie odbyło się w Muzeum Miasta Turku. Wśród gości, którzy przybyli do Turku na to ważne wydarzenie, byli: Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Tomasz Nowak – Poseł na Sejm RP oraz Maciej Sytek - Pełnomocnika Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli dziennikarze mediów ogólnopolskich. Marszałek Woźniak podkreślił, jak ważna dla społeczności miasta jest rewitalizacja parku. Z kolei Burmistrz Romuald Antosik zasugerował, że chciałby dla miasta kolejną pulę pieniędzy, tym razem na rewitalizację Placu Wojska Polskiego.

reklama

Burmistrz Antosik i Marszałek Woźniak podpisali dwie umowy. Pierwsza z nich dotyczyła dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, remontu pomieszczeń po dawnej księgarni przy ul. 3 Maja, na sale muzealne. Chodzi o 585 tys. zł dla Turku W przyszłości w tych nowych salach powstanie wystawa „Opowieści pewnej ulicy, 2190 dni w okupowanym Turku”. Inspiracją do utworzenia tej ekspozycji jest jedyny w Polsce zbiór ok. 4.000 negatywów wykonanych w okresie od października 1941 do grudnia 1943 r., ukazujących życie codzienne w okupowanym Turku i powiecie tureckim. Sala po księgarni wówczas stanie się ulicą z wojennego Turku.

Drugim z podpisanych dokumentów był aneks do umowy na dofinansowanie projekt „Pomysłowa. Atrakcyjna. Różnorodna. Kompleksowa – Rewitalizacja Parku Miejskiego narzędziem integracji i aktywizacji mieszkańców Turku”. Marszałek Województwa Wielkopolskiego zwiększył dofinansowanie dla Miasta Turek, dokładając do rewitalizacji parku 2.859.615 zł. Dzięki temu Miasto wyda na prace w parku mniej pieniędzy własnych, natomiast łącznie pozyskane środki na park to niemal 17 mln zł.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego miał okazję zobaczyć projekty, jakie dofinansował w minionych latach w Turku. Odwiedził Budynek im. Mikołaja Kopernika, Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Parkowej. Tutaj nauczyciele: Małgorzata Kaczkowska, Maciej Spławki i Emil Piekarczyk, zaprezentowali działanie obserwatorium astronomicznego, ogródka meteorologicznego i drona, czyli przyrządów, przy pomocy których uczniowie szkoły rozwijają swoją wiedzę. Natomiast po parku miejskim Marek Woźniak poruszał się z wizualizacją rewitalizacji w telefonie. Dzięki temu, oraz dzięki opowiadającej o inwestycji Joannie Misiak-Kędziorze – Zastępcy Burmistrza Turku ds. Gospodarczych, dowiadywał się o konkretach takich jak: w którym miejscu będzie amfiteatr z widownią, gdzie plac zabaw, gdzie miasteczko ruchu drogowego i siłownie czy plaża miejska. Wizyta w parku była ostatnim punktem wtorkowego pobyt Marszałka Województwa Wielkopolskiego w Turku.

reklama

materiał prasowy nadesłany
tytuł pochodzi od redakcji

Podobne artykuły

Dofinansowanie na zakup samochodu...

Dofinansowanie na zakup samochodu transportowego dla...

8 wrz.
Umowa na przebudowę oddziału...

Umowa na przebudowę oddziału...

19 sierp.
UM:

UM: "Park Miejski ma służyć mieszkańcom". Urząd...

17 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama