sobota 16 stycznia 2021

Mascelego, Walerii, Włodzimierza

reklama

Henryk Rautman wzbogacił muzealne zasoby fotograficzne Turku z lat PRLu

Henryk Rautman wzbogacił muzealne zasoby fotograficzne Turku z lat PRLu
 

Kilkanaście dni temu do muzeum w Turku dotarła paczka z kolejnym fotograficznym archiwum miasta. Tym razem ofiarodawcą okazał się pan Henryk Rautman z Bydgoszczy, który w latach 1977-1982 prowadził w miejscowym domu kultury kółko fotograficzne jak i był założycielem Amatorskiego Klubu Fotograficznego przy Domu Kultury. Prowadzący kółko jak i ich uczestnicy organizowali i brali udział w licznych plenerach fotograficznych organizowanych także na terenie naszego miasta. Brało w nich udział około 10 -12 osób.

Przekazane zdjęcia chociaż obejmują bardzo wąski okres, bo lata 1979-1982, to jednak są bardzo ciekawe, choćby z tego względu, iż ujęcia uchwycone w kadrze obiektywu przez pana Henryka są bardzo rzadkie i do dziś nie spotykane.

reklama

Na szczególną uwagę zasługują klatki wykonane w najważniejszych zakładach ówczesnego Turku takich jak: Spółdzielni Pracy „Tkacz”, Zakładach Przemysłu Jedwabniczego „Miranda”, Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” oraz Mleczarni Turek. Oddzielną grupę fotografii stanowią zdjęcia z terenu miasta, ukazując „Nowy Turek” budowę osiedli mieszkaniowych oraz część historyczną Turku.

Na wspomniane archiwum składa się 6 albumów z blisko 500 negatywami uporządkowanymi i opisanymi pod względem tematycznym i chronologicznym. Ponadto wszystkie negatywy przez ofiarodawcę zostały poddane cyfryzacji co znacznie ułatwiło nam ich rozpoznanie.

Archiwum pana Henryka z pewnością posłuży nam do stworzenia kolejnej wystawy z cyklu „Turek dawniej i dziś”, której część drugą obecnie można oglądać w salach Muzeum Miasta Turku.

reklama

materiał prasowy nadesłany
tytuł pochodzi od radeakcji

Podobne artykuły

Kolejny karton do witraża wzbogacił stałą...

Kolejny karton do witraża wzbogacił stałą ekspozycję...

05-12-2020
Wideo:

Wideo: "Turek wczoraj i dziś" czyli filmowa...

02-12-2020
Wideo: Alejami znanych turkowian czyli kolejna...

Wideo: Alejami znanych turkowian czyli kolejna...

19-11-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama