poniedziałek 27 września 2021

Damiana, Mirabeli, Wincentego

19°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: 680 rocznica nadania praw miejskich i życzenia od Burmistrza Turku

Wideo: 680 rocznica nadania praw miejskich i życzenia od Burmistrza Turku - fot. Wiesław Karbowy
fot. Wiesław Karbowy 

Dziś tj. 25 kwietnia 2021 roku swoje urodziny świętuje miasto Turek. Dokładnie 680-lat temu za sprawą arcybiskupa gnieźnieńskiego, niewielka wówczas osada otrzymała prawa miejskie.

Choć wykopaliska potwierdzają ślady osadnictwa w rejonie Turku już w VI wieku p.n.e. to pierwsze udokumentowane wzmianki o naszym mieście sięgają XII wieku, kiedy to papież Innocenty II w 1136 roku wydał w Rzymie bullę zwaną gnieźnieńską, której celem było potwierdzenie własności arcybiskupów gnieźnieńskich. W 1341 roku arcybiskup Janisław docenił szybki rozwój osady położonej na szlakach handlowych poznańsko-krakowskim i śląsko-pruskim, nadając jej prawa miejskie. Akt lokacji miasta odebrał pierwszy wójt miasta - Jan Pruteno z Uniejowa. Nasze miasto już wtedy było największym ośrodkiem w promieniu kilkunastu kilometrów, wyróżniało się m.in. murowanym kościołem, który przetrwał do początków XX wieku.

reklama

Z okazji dzisiejszej rocznicy Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera przygotowało film opisujący historię miasta.

Fakt urodzin odnotował także burmistrz miasta Romuald Antosik, który z okazji rocznicy 680-lecia nadania praw miejskich złożył życzenia wszystkim mieszkańcom Turku. - 25 kwietnia 1341 r. Turek otrzymał prawa miejskie z rąk arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława. Dziś, dzięki tym wydarzeniom sprzed 680 lat mieszkamy w mieście z długą i bogatą historią, które przez stulecia zmieniało się zarówno pod kątem powierzchni, architektury, gospodarki jak i ludności. Obecny kształt miasta znacznie różni się od Turku średniowiecznego. Co pozostało z tamtych czasów? Oczywiście nazwa, herb i pieczęć, a także układ ulic wraz rynkiem i placem kościelnym. Z okazji tego wyjątkowego święta życzę naszemu miastu i mieszkańcom, wszystkiego dobrego. Wspierajmy się i razem dbajmy o nasz Turek. - pisze na swoim profilu FB burmistrz Romuald Antosik prezentująć załączone poniżej zdjęcia miasta.

Poniżej także opis historyczny Leona Lubomira Kruszyńskiego z monografii jego autorstwa wydanej w 1892.

reklama

Podobne artykuły

Uczymy się historii Polski czyli uczniowie SOSW...

Uczymy się historii Polski czyli uczniowie SOSW na...

z dzisiaj
Niecodzienne odkrycie we Wrzącej. Prace...

Niecodzienne odkrycie we Wrzącej. Prace ekshumacyjne...

10 lip.
Paweł Janicki - Czerwcowa rocznica

Paweł Janicki - Czerwcowa rocznica

23 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama