sobota 18 września 2021

Ireny, Irminy, Stanisława

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w bibliotece ZST

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  w bibliotece ZST
 

W dniu 23.04.2021 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO, którego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej dzięki prawom autorskim. Święto książki po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

W tym roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną, obchody święta w Zespole Szkół Technicznych w Turku ograniczone zostały do przestrzeni wirtualnej. Biblioteka szkolna ZST już po raz kolejny włączyła się do akcji, organizując dla uczniów konkursy w formie online.

reklama

Pierwszy to konkurs fotograficzny pod hasłem ”Czytam wszędzie”, skierowany do uczniów klas I-III. Polegał on na sfotografowaniu się z czytaną książką w najciekawszym miejscu lub w najciekawszej pozie. Głównym celem tych zmagań była popularyzacja czytelnictwa oraz ukazanie, że czytanie to doskonała rozrywka, a dla wielu pasja i wielka przyjemność. To także zwrócenie uwagi tym, którzy nie przeżyli jeszcze satysfakcji płynącej z lektury, że czytać można wszędzie, o każdej porze i w każdym wieku tylko… trzeba zacząć.

Komisja konkursowa oceniała prace pod względem kreatywności, walorów artystycznych i pomysłowości, przyznając nagrody i wyróżnienie. I tak - I miejsce zdobyła Monika Tyma z klasy 2TGp, II miejsce – Agata Grzelak z klasy 2TA a III miejsce przypadło Kacprowi Koszeli z klasy 3TL. Wyróżnienie otrzymała Dominika Kusz z klasy 2TGp.

Drugi konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej ”Książka, którą polecam”. Zadaniem uczestników było samodzielne opracowanie prezentacji multimedialnej, przedstawiającej wybraną książkę w sposób zachęcający do jej przeczytania. Jury po ocenie prac, postanowiło przyznać nagrodę ex aequo – Monice Tymie i Mai Klanowskiej. Pomysłodawczyniami i organizatorkami przedsięwzięcia były bibliotekarki - Anna Jakomulska i Ewelina Ignasiak.

reklama

Laureatom konkursów nagrody książkowe i dyplomy wręczyła wicedyrektor Aneta Kurzawa. Organizatorki mają nadzieję, że akcja rozbudzi wśród młodzieży chęć czytania, rozwijania własnych talentów i poznawania różnych gatunków literatury.

źródło/fot.: ZST Turek

Podobne artykuły

Uczniowie ZST rozpoczęli nowy rok szkolny...

Uczniowie ZST rozpoczęli nowy rok szkolny 2021/2022

2 wrz.
Dzieci i młodzież w Turku i powiecie rozpoczęła...

Dzieci i młodzież w Turku i powiecie rozpoczęła nowy...

1 wrz.
443 zdało, 148 nie zdało. Maturzyści poznali...

443 zdało, 148 nie zdało. Maturzyści poznali wyniki...

6 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama