niedziela 02 kwietnia 2023

Franciszka, Malwiny, Władysława

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Sesja nadzwyczajna w mieście. Radni przeciwko decyzji Wojewody Wielkopolskiego

Sesja nadzwyczajna w mieście. Radni przeciwko decyzji Wojewody Wielkopolskiego
 

Rada Miejska Turku spotkała się we wtorek, tj. 24 stycznia 2023 r. na sesji nadzwyczajnej, aby dać wyraz swojego sprzeciwu wobec wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i wobec związanych z tą sprawą działań Wojewody Wielkopolskiego.

Radni podjęli uchwały w sprawie wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Chodzi o wyrok WSA w Poznaniu z 21 grudnia 2022 r., uchylający uchwałę Rady Miejskiej Turku z 24 czerwca 2022 r. w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta Turku wotum zaufania za 2021 rok. Sąd stwierdził uchybienie proceduralne i na tej podstawie zdecydował o uchyleniu tej uchwały, pomimo, że wówczas w trakcie sesji zgłoszony został przez jednego z radnych wniosek formalny o zakończenie dyskusji. Wniosek został poddany głosowaniu i większość radnych głosowała za przerwaniem dyskusji.
Natomiast w kolejnym głosowaniu radni większością głosów udzielili burmistrzowi wotum zaufania. Wyników tych głosowań nie podważył sąd, stąd też decyzja Rady Miejskiej Turku o złożeniu skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

reklama

Podczas sesji radni przyjęli także stanowisko w sprawie skargi na działanie Wojewody Wielkopolskiego. Motywowali to tym, że Wojewoda Wielkopolski w ramach nadzoru nad aktami prawa lokalnego, nie stwierdził nieważności wyżej wymienionej uchwały o wotum zaufania. Natomiast po upływie trzech miesięcy wniósł skargę na uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Gdyby wcześniej unieważnił tę uchwałę, wówczas Rada Miejska Turku mogłaby się zebrać i ponownie uchwalić wotum zaufania, gdyż miała na to czas do 29 sierpnia 2022 r. W związku z tym skarga na działania Wojewody Wielkopolskiego do Prezesa Rady Ministrów ma wyjaśnić, czy działanie służb wojewódzkich było działaniem celowym, czy wynikiem zaniedbania.

źródło: UM Turek

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

reklama
Podobne artykuły
Twój hejt jest gorszy niż mój. Radni miejscy ZT...

Twój hejt jest gorszy niż mój. Radni miejscy ZT przeciw mowie nienawiści...

30 mrz.
Listy do redakcji: Co innego na sesji, co...

Listy do redakcji: Co innego na sesji, co innego w relacji

27 lt.
Listy do redakcji: Radni PiS nie wiedzą, nad...

Listy do redakcji: Radni PiS nie wiedzą, nad czym będą głosować. Czy w...

26 lt.
Od pogróżek do pociętych opon. Zuchwały atak na...

Od pogróżek do pociętych opon. Zuchwały atak na burmistrza Turku!

23 lt.
Budżet wielkich szans czy realizacja strategii...

Budżet wielkich szans czy realizacja strategii wójta? Malanów zacznie...

28-12-2022
PGKiM informuje. Jest decyzja Wojewody w...

PGKiM informuje. Jest decyzja Wojewody w sprawie geotermii

21-12-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama