czwartek 13 czerwca 2024

Antoniego, Gracji, Lucjana

reklama

Wojenne historie w Przystani w Turku. Jeszcze we wrześniu wystawa i inscenizacje "Polska silna i dumna"

Wojenne historie w Przystani w Turku. Jeszcze we wrześniu wystawa i inscenizacje
fot.: Archiwum Turek.net.pl 

- Obserwując straszny obraz wojny za naszą wschodnią granicą, nie możemy zapominać o jednym z najważniejszych okresów w historii ludzkości – II wojnie światowej. To właśnie ta okrutna tragedia pozostawiła pozostawiła piętno na kartach dziejów całego świata – mówi Jacek Sulkowski ze Stowarzyszenia Przystań. Jeszcze we wrześniu czeka nas wielkie otwarcie instalacji historycznej i wystawy zatytułowanej „Polska Silna i Dumna” przy ul. Browarnej 13.

Katalog głównej wystawy ma zawierać najważniejsze wydarzenia, miejsca i postaci związane z II wojną światową. – To będzie swoisty przewodnik przez historię, który ma nam uzmysłowić prawdziwą skalę tragedii. Nie możemy pominąć obozów śmierci, gdzie w wyniku nieludzkich warunków, okrucieństw i machiny śmierci, tysiące niewinnych ludzi straciło życie, jednego z najbardziej wstrząsających wydarzeń wojennych czyli zbrodni Katyńskiej i symbolu polskiego oporu i walki o wolność jakim jest Powstanie Warszawskie – opowiada Sulkowski. Będzie też akcent lokalny, czyli II wojna światowa w Turku oraz to co działo się po zakończeniu okupacji niemieckiej – historia żołnierzy wyklętych, kontynuujących walkę o wolność.

reklama

- Nasza wystawa nie tylko oddaje hołd ofiarom i bohaterom II wojny światowej, ale także uczy przyszłe pokolenia o znaczeniu pokoju i tolerancji. To niezapomniana podróż przez czas, która ma na celu utrwalenie prawdy o tych wydarzeniach, by nigdy nie były zapomniane – podkreśla Sulkowski.

Twórcy wystawy przygotowali też trzy odsłony inscenizacji historycznej. – To będą mocne, bardzo obrazowe powroty do tragicznych wydarzeń sprzed ponad osiemdziesięciu lat! Ze względu na bardzo szeroką scenografię, liczba miejsc jest ograniczona – dlatego koniecznie trzeba zarezerwować sobie miejsce na jedną z trzech dostępnych godzin, 24 września na godz. 17:00, 18:00 lub 19:00 dodaje Jacek Sulkowski.

Rezerwacji można dokonywać pod nr tel. 604 240 274 lub pisząc emaila na: studio@browarna13.pl

Wystawa potrwa od 24 do 29 września. Całość została skonsultowana z dyrektorem Muzeum Miasta Turku, Bartoszem Stachowiakiem. Na realizację tego projektu udało się Stowarzyszeniu Przystań pozyskać dofinansowane ze środków biura "Niepodległa" w ramach programu "Symbole Narodowe RP".

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: Archiwum Turek.net.pl2
fot.: Stowarzyszenie Przystań3
fot.: Stowarzyszenie Przystań4
fot.: Stowarzyszenie Przystań5
Podobne artykuły
Seminarium naukowe w turkowskim muzeum

Seminarium naukowe w turkowskim muzeum

12 maj.
Bo Łączy Nas Turek. Poznajcie naszego...

Bo Łączy Nas Turek. Poznajcie naszego kandydata na Burmistrza i do...

29 lt.
Rocznica wyzwolenia miasta. 79 lat temu...

Rocznica wyzwolenia miasta. 79 lat temu zakończyła się okupacja...

22 st.
Działo się naprawdę dużo! Pora podsumować...

Działo się naprawdę dużo! Pora podsumować ubiegły rok w Przystani

2 st.
Pełna sala i mnóstwo wzruszeń! Tak...

Pełna sala i mnóstwo wzruszeń! Tak wyglądał wieczór z...

31-12-2023
Stowarzyszenie Przystań wyróżnione Diamentem...

Stowarzyszenie Przystań wyróżnione Diamentem Powiatu Tureckiego

01-12-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama