poniedziałek 20 maja 2024

Bazylego, Bernardyna, Krystyny

reklama

Seminarium naukowe w turkowskim muzeum

Seminarium naukowe w turkowskim muzeum
 

W dniach 9-10 maja b.r. w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera miało miejsce międzynarodowe seminarium naukowe. Seminarium otworzył Burmistrz miasta Turku Romuald Antosik, a w dalszej części gości przywitał dyrektor Muzeum Bartosz Stachowiak, który oddał prowadzenie dr. Makaremu Górzyńskiemu z Uniwersytetu Kaliskiego.

Seminarium pt. „Źródła (nie)rozpoznane, czyli nowe badania nad urbanistyką i architekturą „Trzeciej Rzeszy” w okupowanej Polsce”. Związane jest także z naszym miastem. To właśnie Turek posiada ważny materiał źródłowy  w postaci zbioru Kreisbildstelle Turek/Wartheland blisko 4000 negatywów z czasów okupacji oraz licznych planów architektonicznych dotyczących przeistoczenia miasta na wzór ośrodków III Rzeszy, dlatego jest właściwym miejscem na to wydarzenie, stając się także przedmiotem badań.

reklama

Dwudniowe seminarium skupia specjalistów z Polski i Niemiec w zakresie historii i architektury. Jest ono początkiem serii spotkań naukowych, które zaplanowane są na najbliższe dwa lata. Ich cel to dyskusja nad metodami i strategiami, za pomocą których działania planistyczne Niemców i związane z nimi praktyki mogą być powiązane z historią okupowanych miast.

Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Kaliski, Muzeum Miasta Turku, Nordost-Institut, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Drugim Partnerem jest Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

źródło: Muzeum Miasta Turku

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
Podobne artykuły

"Pamiątki przygodne" czyli wspomnienia lat dziecinnych w Turku z końca...

20 lt.
Międzynarodowe seminarium Shinkyokushinkai...

Międzynarodowe seminarium Shinkyokushinkai Karate z udziałem...

14 lt.
Ostatnia taka w okolicy? Kuczka w kamienicy...

Ostatnia taka w okolicy? Kuczka w kamienicy przy ul. Wąskiej w Turku...

20-09-2023
Wojenne historie w Przystani w Turku. Jeszcze...

Wojenne historie w Przystani w Turku. Jeszcze we wrześniu wystawa i...

12-09-2023
Zostały po niej wspomnienia... 60 lat historii...

Zostały po niej wspomnienia... 60 lat historii KWB Adamów na wystawie...

04-08-2023
Niedzielny rajd z historią w tle. Rowerzyści...

Niedzielny rajd z historią w tle. Rowerzyści z Turku zwiedzili okolice

31-07-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama