Seminarium naukowe w turkowskim muzeum
W dniach 9-10 maja b.r. w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera miało miejsce międzynarodowe seminarium naukowe. Seminarium otworzył Burmistrz miasta Turku Romuald Antosik, a w dalszej części gości przywitał dyrektor Muzeum Bartosz Stachowiak, który oddał prowadzenie dr. Makaremu Górzyńskiemu z Uniwersytetu Kaliskiego.
Seminarium pt. „Źródła (nie)rozpoznane, czyli nowe badania nad urbanistyką i architekturą „Trzeciej Rzeszy” w okupowanej Polsce”. Związane jest także z naszym miastem. To właśnie Turek posiada ważny materiał źródłowy w postaci zbioru Kreisbildstelle Turek/Wartheland blisko 4000 negatywów z czasów okupacji oraz licznych planów architektonicznych dotyczących przeistoczenia miasta na wzór ośrodków III Rzeszy, dlatego jest właściwym miejscem na to wydarzenie, stając się także przedmiotem badań.
Dwudniowe seminarium skupia specjalistów z Polski i Niemiec w zakresie historii i architektury. Jest ono początkiem serii spotkań naukowych, które zaplanowane są na najbliższe dwa lata. Ich cel to dyskusja nad metodami i strategiami, za pomocą których działania planistyczne Niemców i związane z nimi praktyki mogą być powiązane z historią okupowanych miast.
Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Kaliski, Muzeum Miasta Turku, Nordost-Institut, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Drugim Partnerem jest Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.
źródło: Muzeum Miasta Turku