poniedziałek 22 kwietnia 2024

Łukasza, Kai, Nastazji

reklama

"Pamiątki przygodne" czyli wspomnienia lat dziecinnych w Turku z końca XIX wieku

fot.: Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk 

Dzieciństwo odgrywa ogromną rolę w życiu każdego z nas. Kilka pierwszych lat życia ma wpływ na całą resztę. Wspomnienia rodziców, domu rodzinnego, przyjaciół i szeregu z pozoru nieistotnych wydarzeń żyją w nas do końca życia. W 1873 roku w Kole przyszedł na świat Tadeusz Miłobędzki. I choć później został wybitnym chemikiem, najpierw był po prostu małym chłopcem.

„Pamiątki przygodne” Tadeusza Miłobędzkiego to książka o której już od kilku tygodni słychać na turkowskich grupach facebookowych, zrzeszających lokalnych patriotów. Wspomnienia wybitnego chemika oraz rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w okresie międzywojennym, ukazały się właśnie Nakładem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

reklama

Prof. Miłobędzki urodził się w Kole, a wychował w Turku końca XIX wieku. Do szkoły średniej uczęszczał w ówczesnej stolicy prowincji – Kaliszu. O wszystkich tych miastach Autor barwnie i obszernie pisze w swoich wspomnieniach, odtwarzając przed nami nieistniejący już świat: kolory, blaski i cienie życia na prowincji Królestwa Polskiego pod koniec XIX stulecia.

O dawnym Turku opowiada ze swadą, wspomina miejsca, ludzi, relacje społeczne panujące w powiatowym miasteczku, w którym jego ojciec – Ignacy Jakub Miłobędzki – był inżynierem-architektem powiatu. Prof. Miłobędzki przywołuje wiele znanych postaci turkowskiego życia społecznego z tamtych lat, ale wymienia też i opisuje sporo zupełnie nieznanych faktów. Autor wspomnień zabiera nas w świat swojego dzieciństwa i opowiada też bardzo obszernie o codzienności szlachecko-inteligenckiej rodziny żyjącej w guberni kaliskiej, w Turku i okolicach (m.in. w Przykonie czy Kawęczynie).

Dodatkowym walorem książki jest fakt, że znajdziemy w niej porównania Turku i Koła, a miłośniczki i miłośnicy literatury historycznej znajdą w niej wiele ciekawych ilustracji, w tym publikowanych po raz pierwszy, unikatowych fotografii z XIX wieku.

Warto zaznaczyć też, że książkę do druku przygotowali Wojciech Głowacki i dobrze nam znany Makary Górzyński. Książkę „Pamiątki przygodne” Tadeusza Miłobędzkiego można nabyć w siedzibie wydawnictwa, jak i w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Kasiążka trafiła również do bibliotek: miejskiej, powiatowej i muzealnej.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
Podobne artykuły
Opowieść o tym jak żyć mocniej, pełniej,...

Opowieść o tym jak żyć mocniej, pełniej, bardziej - „Człowiek,...

24 lt.
Znaj swoje prawa w szkole! Spotkanie autorskie...

Znaj swoje prawa w szkole! Spotkanie autorskie z Marcinem Kruszewskim

23 st.

"Dobro" czyli jak być optymistą w trudnych czasach - Ks. Adam Boniecki

23-12-2023
Małe kroczki ku nadziei, uzdrowieniu i...

Małe kroczki ku nadziei, uzdrowieniu i szczęściu „SENBAZURU”...

10-11-2023
Młody, zdolny i ambitny. Makary Górzyński ze...

Młody, zdolny i ambitny. Makary Górzyński ze stypendium Ministra...

15-07-2023
Szanuj swoje słowo!

Szanuj swoje słowo! "Cztery umowy" don Miguela Ruiza

26-05-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama