Wideo: Spotkanie z Rafałem Trzaskowskim w Turku. Bezpieczeństwo, rozwój i niespodziewany gość

W czwartek, 20 marca 2025 roku, do hali widowiskowo-sportowej przy ul. Parkowej w Turku przybyło okolo 200-300 osób na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 17:15 i już na samym początku zaskoczyło obecnych – na sali pojawił się także Krzysztof Stanowski, który również zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich.
„Mamy do czynienia z sytuacją w pewnym sensie precedensową” – skomentował z uśmiechem Trzaskowski, witając konkurenta. Obecność dwóch kandydatów na jednej scenie stała się jednym z najbardziej symbolicznych momentów spotkania.
Samorządowiec o samorządowcu
Głos zabrał również burmistrz Turku Romuald Antosik, który z uznaniem przywitał prezydenta Warszawy. „Dla mnie to jest dodatkowa radość, że samorządowiec stara się o najwyższy urząd w państwie. Powodzenia!” – powiedział Antosik.
Spotkanie rozpoczął eurodeputowany Michał Wawrykiewicz, a wśród publiczności nie zabrakło samorządowców i lokalnych polityków, m.in. radnych Marty Kiszewskiej, Zbigniewa Korzeniowskiego, Mariana Marczewskiego, Krzysztofa Świerka, a także byłego senatora Ireneusza Niewiarowskiego i Piotra Rybarskiego, kontrkandydata Antosika z ostatnich wyborów samorządowych.
Turek na trasie kandydatów do prezydenckiego fotela
Rafał Trzaskowski to już czwarty kandydat na urząd Prezydenta RP, który odwiedził Turek w trakcie kampanii. Wcześniej w mieście gościli Karol Nawrocki z PiS, Sławomir Mentzen z Konfederacji oraz Grzegorz Braun. Jak się okazało, piątym kandydatem – choć niezapowiedzianym – był Krzysztof Stanowski, który pojawił się na spotkaniu z Trzaskowskim bardziej w roli dziennikarza.
Główne tematy – bezpieczeństwo i rozwój
W swoim wystąpieniu Trzaskowski dużo miejsca poświęcił kwestii bezpieczeństwa. Wskazał na potrzebę budowy największej armii NATO w Europie, rozwoju przemysłu obronnego oraz wzmocnienia relacji z USA i Unią Europejską.
„Bezpieczeństwo to także samowystarczalność żywieniowa, energetyczna i inwestowanie w nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję” – podkreślił. Dodał, że dezinformacja to jedno z największych współczesnych zagrożeń i że edukacja młodych ludzi w zakresie krytycznego myślenia to klucz do obrony przed nią.
A co z powrotami młodych do rodzinnych miejscowości?
Na koniec spotkania przyszedł czas na pytania z sali. Jeden z młodych mieszkańców zapytał, czy warto wracać do Turku po studiach. Trzaskowski odpowiedział: „Polska musi rozwijać się równomiernie. Dostęp do edukacji, transportu i ochrony zdrowia powinien być taki sam w każdej części kraju. Turek ma swoje tradycje – przedsiębiorczość, przemysł. To są zalążki, które można rozwijać, jak np. budowanie zagłębia wodorowego we Wschodniej Wielkopolsce.”
Pełna relacja wideo z całego spotkania
