czwartek 23 września 2021

Bogusława, Liwiusza, Tekli

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

„Artur będzie z nami na zawsze...”

„Artur będzie z nami na zawsze...”
 

Refleksyjnie, dostojnie i wyjątkowo przebiegło podsumowanie VII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przystań. Choć zabrakło jednego z jurorów - śp. Artura „Jurgiego” Jurgawki, organizatorzy zadbali, by był obecny podczas uroczystej gali.

„Zabiorę wszystkich przyjaciół i serce przed nimi otworzę, bo doprawdy czy warto inaczej na ziemi tej żyć...” - od siedmiu już lat słowa Bułata Okudżawy towarzyszą jednej z bardziej wartościowych imprez kulturalnych w naszym mieście. Konkurs Literacki organizowany przez Stowarzyszenie Przystań cieszy się ogromną popularnością, nie tylko ze względu na wysoki poziom nadsyłanych prac, ale przede wszystkim ze względu na klimat, jaki udaje się wytworzyć organizatorom i dbałość o detale, jakiej brakuje większości imprez kulturalnych w Turku. - Dla takiej atmosfery warto tu przyjechać, choćby z drugiego krańca Polski. To niesamowite, że przy tak ograniczonych środkach finansowych i kłopotach z jakim boryka się Przystań, udaje się zorganizować tak profesjonalną, a zarazem tak klimatyczną imprezę. - mówi jednen z uczestników uroczystej gali.

reklama

Podczas siódmej edycji konkursu zabrakło bardzo ważnego elementu – obecności śp. Artura „Jurgiego” Jurgawki – wieloletniego przyjaciela Przystani i jednego z dwójki jurorów. Choć najbliżsi pożegnali go w sierpniu tego roku, Maria i Jacek Sulkowscy zadbali, by duch zdolnego, turkowskiego poety krążył wśród uczestników uroczystej gali. Były świece, piękna melodia i film pełen pięknych wspomnień o młodym artyście. Artur będzie z nami na zawsze - mówił wzruszony juror i przyjaciel Jurgiego – Lech Lament.

Miejsce Artura Jurgawki w komisji konkursowej zajęła zaprzyjaźniona z Przystanią poetka Anna Baśnik. Wraz z Lechem Lamentem podjęli decyzję, aby w tegorocznej edycji I nagrodę przyznać Katarzynie Zychla z Żar. Nagrodę za drugie miejsce otrzymała Elżbieta Tylenda z Darłowa, za trzecie natomiast Paweł Kołodziejski ze Starachowic. Nagrodę specjalną za wiersz o tematyce związanej z Arturem Jurgawką – turkowskim poetą jury przyznało Elżbiecie Tylenda. Wśród wyróżnionych znaleźli się także poeci reprezentujący nasz powiat: Jadwiga Mariola Jankowska z Turku, Przemysław Czekała z Albertowa, Paulina Sęk ze Słodkowa oraz dwie młode poetki: Aleksandra Marendziak i Agata Pacyna.

Sobotnią galę poprowadzili Jacek Sulkowski i Małgorzata Piontke, dziennikarka radio Eska. O niesamowity klimat imprezy zadbali także muzycy zespołu KMT i młodzi wykonawcy związani z Przystanią.  

reklama

Jacek Sulkowski wielokrotnie podkreślał jak ważną rolą jest dofinansowanie konkursu przez Starostwo Powiatowe oraz Gminę Miejską Turek. Na ręce burmistrza Zdzisława Czapli oraz przewodniczącego Samorządu Osiedlowego nr 3 Radosława Idzikowskiego złożono podziękowania za pomoc w wydaniu tomiku poezji pt."Poezja Przystani". Za wieloletnią współpracę w organizacji imprez kulturalnych specjalne podziękowanie otrzymał także Tadeusz Rabiega. W imieniu Stowarzyszenia Przystań, serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałego wydarzenia składa prezes stowarzyszenia Maria Kur-Sulkowska.

EG

Podobne artykuły

W gminie Dobra podniosą opłaty za śmieci....

W gminie Dobra podniosą opłaty za śmieci. Powodem...

z dzisiaj
Podziękowania i gratulacje dla strażaków...

Podziękowania i gratulacje dla strażaków podczas...

z dzisiaj
Podpisano umowę na budowę ulicy Stawiszyńskiej...

Podpisano umowę na budowę ulicy Stawiszyńskiej w...

z dzisiaj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama