Dni Turku i Gminy Turek już za 4 dni!

środa 04 sierpnia 2021

Dominiki, Dominika, Protazego

15°C rozproszone chmury Pogoda 7 dni »
reklama

Złożyli hołd w rocznicę wyzwolenia

Złożyli hołd w rocznicę wyzwolenia
 

W piątek, 20 stycznia - czyli z jednodniowym wyprzedzeniem - uczczono 67. rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej. W śnieżnej zadymce pod Pomnikiem Ofiar Wojny licznie zgromadzili się mieszkańcy Turku, przedstawiciele władz oraz poczty sztandarowe.

Punktualnie w samo południe pod Pomnikiem Ofiar Wojny pojawili się przedstawiciele samorządów miasta i powiatu tureckiego, organizacji, partii politycznych, zakładów pracy i placówek oświatowych i mieszkańcy miasta. Wydarzenie rozpoczęło odegranie hymnu państwowego. Następnie z przemówieniem okolicznościowym wystąpił Burmistrz Turku.

reklama

67 lat temu skończyła się niemiecka okupacja. Skończył się czas niewoli, prześladowań, mordów, upodlenia, głodu i umęczenia mieszkańców naszego miasta. Mniej niż połowa tych mieszkańców, którzy byli w Turku przed wojną, bezpośrednio po niej ponownie w nim zamieszkała - w mieście które materialnie nie ucierpiało, a gdzie nawet powstały nowe budynki i budowle. Ucierpieli jednak mocno ludzie poprzez choroby, nędzę, śmierć, prześladowania i poniżenie  – mówił do zebranych Zdzisław Czapla. W swej wypowiedzi odwołał się także do ciężkich realiów powojennych. – Pochylmy nasze czoła pod pomnikiem pomordowanych ofiar II wojny światowej – apelował Burmistrz.

W dalszej części obchodów przyszedł czas na złożenie hołdu Ofiarom Wojny. Liczne delegacje przekazały na ręce harcerzy wiązanki kwiatów, które spoczęły następnie pod pomnikiem. Uroczystość, którego organizatorami byli Komitet Obchodów Świąt Państwowych i Burmistrz Miasta Turku zakończyło odegranie "Warszawianki".

AW

Podobne artykuły

Uczcili 74-rocznicę wyzwolenia Turku spod...

Uczcili 74-rocznicę wyzwolenia Turku spod okupacji...

21-01-2019
Wideo: Rekonstrukcja historyczna

Wideo: Rekonstrukcja historyczna "Malanów okiem...

04-11-2018
Malanów: Salwy z karabinów, walka, płomienie....

Malanów: Salwy z karabinów, walka, płomienie....

04-11-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama