piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

NFZ nie da poradni

NFZ nie da poradni - Źródło: sxc.hu / Lotus Head
Źródło: sxc.hu / Lotus Head 

„Oddalić odwołanie w całości” – to słowa, które przeczytamy w każdym z pism NFZ, dotyczących interwencji dyr. Kawki w sprawie poradni specjalistycznych. Tym samym osoby, chcące skorzystać z pomocy w zakresie dziecięcej alergologii, pulmonologii, a także gastroenterologii stoją przed wyraźnym problemem.

Z dniem 1 stycznia w SPZOZ przestały funkcjonować 3 poradnie specjalistyczne. NFZ swoimi rozstrzygnięciami wywołał niemałe zamieszanie, gdyż wiele szpitali i innych podmiotów straciło kontrakty - chociażby w Kaliszu, gdzie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zamknięto aż 20 z 36 poradni specjalistycznych. Dyrektor turkowskiej placówki odwołał się od niekorzystnych rozstrzygnięć, lecz próby te spełzły niestety na niczym. W każdym z trzech przypadków, decyzja organu rozpatrującego jest negatywna.

reklama

W przypadku starań o poradnię alergologiczną problemem – zdaniem NFZ – ma być niespełnienie przez turkowski szpital określonych wymagań, jak np. dostępność w odpowiednich godzinach. Wedle wytycznych poradnia specjalistyczna powinna być czynna nie krócej niż trzy dni w  tygodniu po 4 godziny dziennie, w tym co najmniej raz w godzinach przedpołudniowych (w przedziale czasowym 7:30-14:00.) oraz co najmniej raz w godzinach popołudniowych (pomiędzy godz. 14:00 a 20:00). Jak informuje w swoim piśmie NFZ, poradnia przy turkowskiej lecznicy miała być - wedle propozycji - czynna w poniedziałki od 13:00 do 17:00, w środy (7:00-11:00) oraz czwartki (11:00-15:00). Między innymi to pozwoliło NFZ odrzucić ofertę, a także późniejsze odwołanie.

Godziny funkcjonowania mają być również powodem odrzucenia odwołania w sprawie poradni leczenia gruźlicy i chorób płuc dla dzieci. W uzasadnieniu oddalenia czytamy, iż w tym przypadku turkowski SPZOZ określił czas pracy poradni na piątek, od godz 13:00 do 17:00. Jak wskazuje NFZ, ustalenie czasu pracy poradni tylko na jeden dzień w tygodniu było ofertą niespełniającą jednego z koniecznych warunków, określonych przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

W kwestii gastroenterologii NFZ informuje, iż SPZOZ po prostu przegrał w grudniowym postępowaniu konkursowym. „Oferta Odwołującego nie została wybrana pomimo, że spełniała wszystkie wymagania formalno-prawne oraz wymogi merytoryczne. Na przedmiotowy konkurs ofert złożono bowiem oferty, które uzyskały wyższą ocenę punktową i jako najkorzystniejsze zostały wybrane w celu zawarcia umowy” -  czytamy w uzasadnieniu odrzucenia odwołania.

reklama

Warto odnotować, iż NFZ wskazuje, że zarzut ograniczenia dostępu do świadczeń jest bezzasadny, gdyż postępowanie wyłoniło podmioty, które będą zabezpieczać świadczenia na obszarze powiatów kolskiego, Konina, konińskiego, słupeckiego, tureckiego. Jeśli chodzi jednak o owe „zabezpieczenie”, pacjenci mają zapewne odmienne zdanie na ten temat .

AW

Podobne artykuły

Wybierasz się za granicę? Będzie Ci potrzebna...

Wybierasz się za granicę? Będzie Ci potrzebna karta...

05-06-2018
Kaczki Średnie: Radni, urzędnicy i dyrektorzy...

Kaczki Średnie: Radni, urzędnicy i dyrektorzy...

03-03-2018
Turek: Sprawdź obecność swojemu radnemu....

Turek: Sprawdź obecność swojemu radnemu. Obecności...

18-01-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama