wtorek 29 listopada 2022

Błażeja, Margerity, Saturnina

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Kto ma płacić za rocznicową publikację?

Kto ma płacić za rocznicową publikację?
 

W miniony czwartek rada miejska zdecydowała o nie wspieraniu kwotą 30 tys. złotych wydania publikacji "100 lat Liceum Ogólnokształcącego w Turku". Czy radni uniknęli roli naiwnego "dobrego wujka", a może okazali brak szacunku pokoleniom abiturientów i pracowników szkoły?

Podczas XVII sesji Rady Miejskiej samorządowcy musieli zagłosować nad wprowadzeniem poprawek do budżetu. Kontrowersje wywołał zamiar dofinansowania wspomnianej okolicznościowej publikacji. Za jej wydanie odpowiedzialna jest "Bibliotheca Turcoviana". Obiekcje co do tego działania wyraził np. Marian Mirosław Marczewski. Radny zauważył, iż swego czasu w MiPBP w Turku Komisja Rewizyjna wykryła pewne nieprawidłowości, a instytucja ta – dysponując ponad 1-milionowym budżetem – powinna umieć wygospodarować potrzebne środki. Polityk SLD zauważył ponadto, iż organem prowadzącym ZSO jest Starostwo Powiatowe i ono powinno wesprzeć inicjatywę finansami, a tego nie zrobiło.

reklama

Do powyższych argumentów odniósł się burmistrz. Zdzisław Czapla argumentował, iż celem "Bibliotheca Turcoviana" jest wydawanie publikacji, które pokazują Turek, jego mieszkańców, ich dokonania itp.  Szkoła „jubilatka” - której dotyczy książka - ma wszakże ok. 14500 abiturientów. Burmistrz poinformował radnych, iż ze strony sponsorów udało się zyskać ok. 30 tys. złotych, ale finansowe wsparcie z budżetu miasta byłoby również potrzebne.

Szczególne podziękowania składam Burmistrzowi Zdzisławowi Czapli, Radzie Miasta Turku, radzie programowej „Bibliotheca Turcoviana” z jej Przewodniczącym Mirosławem Mękarskim oraz Redaktorowi wydania Wandzie Grzeszkiewicz, dzięki których życzliwości książka mogła się ukazać – czytamy w „Słowie od dyrektora szkoły”, widniejącym na 7. stronie spornej książki. Czy rada zasłużyła na podziękowania nie przychylając się do stanowiska burmistrza? Za odrzuceniem poprawki opowiedziało się 11 radnych, 6 było przeciwnych, 2 wstrzymało się od głosu. 30 tysięcy złotych trafiło do rezerwy inwestycyjnej.

Choć wsparcia nie udzielono, książka rzecz jasna już się ukazała. Jej promocja odbędzie się w dniu 30 marca o godz. 18:00 w auli ZSO w Turku. Co jednak z brakiem spornych 30 tysięcy? Taka suma  musi zostać „przesunięta” do "Bibliotheca Turcoviana" ze środków Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Dodatkowo warto zauważyć, iż z budżetu MiPBP w Turku jeszcze w grudniu „zdjęto” 50 tys. złotych. W obecnej sytuacji należy liczyć więc na dobrą sprzedaż książki, co pozwoliłoby zmniejszyć niekorzystny bilans finansowy. Całość cięć powoduje, iż pod wielkim znakiem zapytania stoi ukazanie się kolejnych publikacji  "Bibliotheca Turcoviana".

O przyczynę braku akceptacji dla wsparcia wydania książki zapytaliśmy jednego z radnych miejskich. – Źle się stało, że najpierw robi się pewne publikacje, podejmuje się pewne decyzje, a dopiero potem szuka się pokrycia i środków finansowych. Wpierw się decyduje, a dopiero potem szuka rozwiązania problemu, za co ponosi się konsekwencje – tak o postawieniu radnych miejskich przed decyzją o wysupłaniu 30 tys. złotych mówi Romuald Antosik.

reklama

Dyr MiPBP - Wanda Grzeszkiewicz oraz dyr ZSO w Turku - Lech Zielony odmówili komentowania całego zamieszania.

AW

Podobne artykuły

Książka o lokalnych bohaterach już w sprzedaży

Książka o lokalnych bohaterach już w sprzedaży

17-09-2018
Poznaj lokalnych bohaterów. Nowa pozycja...

Poznaj lokalnych bohaterów. Nowa pozycja wydawnicza...

13-09-2018
Śledzili losy lokalnych bohaterów

Śledzili losy lokalnych bohaterów

18-04-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama