czwartek 23 września 2021

Bogusława, Liwiusza, Tekli

9°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Jubileusz pełen wspomnień

Jubileusz pełen wspomnień
 

XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Włodzimierza Pietrzaka to wyjątkowe wydarzenie w życiu kulturalnym Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku. Tegoroczne zmagania poetyckie wpisały się bowiem w uroczyste obchody trzydziestolecia działalności literackiej placówki.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku już od trzydziestu lat pełni funkcję ośrodka promującego lokalną twórczość literacką. W zakres działań placówki wchodzą: prowadzenie Klubu Literackiego, organizacja warsztatów dla utalentowanej młodzieży, spotkania z pisarzami i krytykami czy też działalność wydawnicza. Ogromne znaczenie dla miejscowego, ale i ogólnopolskiego środowiska literackiego mają także organizowane przez bibliotekę konkursy poetyckie, ze szczególnym uwzględnieniem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Włodzimierza Pietrzaka, któremu rokrocznie przyświeca inne hasło. Choć jego początki były skromne, każda kolejna edycja nabierała coraz większego rozmachu, aby wreszcie stać się jednym z ważniejszych konkursów poetyckich kraju. Świadczą o tym, nie tylko poziom nadsyłanych prac, ale i nazwiska laureatów - doskonale znanych w ogólnopolskim środowisku literackim.

reklama

Podobnie jak w latach poprzednich, i tym razem komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Po zapoznaniu się z 97 wierszami i burzliwej naradzie Leszek Żuliński - przewodniczący komisji oraz dwaj członkowie Jan Zdzisław Brodnicki oraz Lech Lament postanowili pierwszą nagrodę przyznać Annie Baśnik z Warty. Druga nagroda powędrowała na ręce Czesława Markiewicza z Zielonej Góry, natomiast trzecią otrzymała Dorota Ryst z Warszawy. Tradycyjnie jury wybrało także laureata nagrody dodatkowej, autora wiersza poświęconego Januszowi Korczakowi. Został nim Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej.

Piątkowej Biesiadzie Poetyckiej, podczas której rozstrzygnięto konkurs i wręczono nagrody laureatom, towarzyszyło jeszcze jedno wydarzenie. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku skorzystała z okazji, by podsumować trzydziestolecie swojej działalności literackiej. Obok prezentacji multimedialnej prowadzonej przez dyrektor placówki - Wandę Grzeszkiewicz, głos zabrał Lech Lament - lider turkowskiego środowiska literackiego, który w anegdotycznych opowieściach wspominał czwórkę nieżyjących już poetów - Włodzimierza Marczewskiego, Tadeusza Matusiaka, Piotra Skorochód i Artura Jurgawkę. Impreza była także okazją do promocji antologii poetyckiej „Jutro będziemy poetami” wydanej w serii „Bibliotheca Turcoviana”. W publikacji znalazły się wiersze poetów związanych z lokalnym środowiskiem literackim, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących.

Choć wydawać by się mogło, że żyjemy w mało poetyckich czasach i wydarzenia typu Biesiada Poetycka nie mają racji bytu, zapełniona do ostatniego miejsca sala Klubu Tęcza świadczy zgoła o czymś innym. Dobra atmosfera, życzliwi ludzie, skromna, ale klimatyczna oprawa muzyczna czasem wystarczą, by zapewnić sukces nawet najbardziej niszowej imprezie.

reklama

EG, Fot. M. Derucki

Podobne artykuły

Książka o lokalnych bohaterach już w sprzedaży

Książka o lokalnych bohaterach już w sprzedaży

17-09-2018
Poznaj lokalnych bohaterów. Nowa pozycja...

Poznaj lokalnych bohaterów. Nowa pozycja wydawnicza...

13-09-2018
Śledzili losy lokalnych bohaterów

Śledzili losy lokalnych bohaterów

18-04-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama