sobota 25 września 2021

Aureli, Kamila, Kleofasa

12°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Wybuchy i płomienie w auli ogólniaka

Wybuchy i płomienie w auli ogólniaka
 

Chemia to nie tylko „czarna magia” w stylu tablicy Mendelejewa. To, że ten dział nauki może być tyleż interesujący, co widowiskowy udowadniali uczniowie ZSO w Turku w czasie poniedziałkowych obchodów Dnia Chemii.

Wydarzenie w dniu 23 kwietnia łączyło w sobie treści ściśle naukowe z prawdziwym show. O warstwę merytoryczną spotkania zadbał wyjątkowy gość. Dzień Chemii w ZSO w Turku uświetniła swą obecnością Elżbieta Frąckowiak – pochodząca z Kiszew (gm. Tuliszków) ubiegłoroczna laureatka Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za badania nad nowymi materiałami i kompozytami węglowymi i ich wykorzystanie do elektrochemicznego magazynowania i konwersji energii. Spotkanie to było sporym intelektualnym wyzwaniem dla licealistów oraz innych gości wydarzenia. Zebrani w auli ZSO wysłuchali wykładu dotyczącego przyszłości energetyki w Polsce.

reklama

Po zaszczepieniu w młodych umysłach solidnej dawki wiedzy, przyszedł czas na bardziej widowiskowy element imprezy. W czasie pokazu doświadczeń chemicznych w rolę laborantów, którym nie straszne są różnobarwne wybuchy i płomienie, wcielili się Piotr Dzwoniarek i Bartosz Szablewski. Ponadto Dzień Chemii uświetniła krótka część artystyczna pt. „Zakochany Chemik”, przygotowana przez uczniów liceum.

Poniedziałkowy event był okazją do ogłoszenia wyników VIII Powiatowego Konkursu Chemicznego. W przypadku tych zmagań rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach. Spośród zespołów utworzonych losowo z uczniów klas pierwszych (poziom podstawowy) najlepszym okazał się team w którego skład weszli: Paulina Wojciechowska – kl. I Tg (ZSR CKP), Kamil Cieslak – kl. I (ZST), Adam Pawlewski – kl. I g (ZSO). W rywalizacji uczniów klas pierwszych na poziomie rozszerzonym triumfował zespół złożony z Anny Litwin – Ic (ZSO), Aleksandry Filipowicz – Ic (ZSO) i Marty Wieczorkiewicz – kl. Im (ZSO). W kategorii klas drugich na poziomie rozszerzonym największą wiedzą wykazał się zespół, w którym znalazły się: Agnieszka Antczak – kl. IIc (ZSO), Edyta Drzewiecka – kl. IIc (ZSO) i Aneta Pyziak – kl. IId (ZSO).

AW, Fot. M. Derucki

Podobne artykuły

Magiczna lekcja chemii w

Magiczna lekcja chemii w "Jedynce"

06-02-2019
O chemii wiedzą (prawie) wszystko

O chemii wiedzą (prawie) wszystko

07-06-2017
SP1: Magia? Nie, chemia

SP1: Magia? Nie, chemia

01-03-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama