wtorek 11 sierpnia 2020

Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

reklama

Klapa rozmów związkowców z ZE PAK

Klapa rozmów związkowców z ZE PAK - Na podstawie zdjęcia Aleš Čerin / sxc.hu
Na podstawie zdjęcia Aleš Čerin / sxc.hu 

Od miesięcy wielu mieszkańców Turku i okolic żyje doniesieniami na temat kolejnych etapów prywatyzacji lokalnych kopalń. Dzień 7 maja był narzuconym terminem wynegocjowania i podpisania umowy społecznej z potencjalnym inwestorem, lecz dyskutujący bynajmniej do porozumienia nie doszli.

Słowem przypomnienia - w dniu 15 marca okazało się, że spośród prywatyzacyjnych ofert dotyczących nabycia po 85% akcji spółek Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" i  "Adamów" najlepszą okazała się przedstawiona przez ZE PAK S.A. Z kolei w dniu 19 kwietnia miało miejsce parafowanie projektu umowy, a do minionego poniedziałku kopalniani związkowcy i potencjalny inwestor powinni uporać się z wypracowaniem tzw. umowy społecznej. W rozmowach uczestniczyło łącznie 8 organizacji, reprezentujących interesy górników – 3 związki z KWB Adamów i 5 z KWB Konin. Jak się jednak okazało, sztuka osiągnięcia konsensusu nie powiodła się.

reklama

O przyczyny fiaska negocjacji nasza redakcja zapytała Przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Górników KWB "Adamów" SA. Usłyszeliśmy iż rozmowy zakończyły się faktycznie bez osiągnięcia satysfakcjonujących górników rozwiązań. W czasie dyskusji toczonych w okresie od 24 kwietnia do 7 maja pojawiło się wiele spornych punktów, ale szczególnie palącą kwestią była sprawa gwarancji zatrudnienia dla pracowników prywatyzowanych kopalń.

Jak wskazuje Krzysztof Tarnas, oczekiwania związkowców i stanowisko ZE PAK zdecydowanie się różniły. Potencjalny inwestor proponował – jak mówi Przewodniczący NSZZ Górników KWB "Adamów" SA – gwarancje zatrudnienia na okres 24 miesięcy dla pracowników związanych z wydobyciem węgla i 6 miesięcy dla pozostałych pracowników. Takie rozwiązania były nie do przyjęcia dla związkowców, którzy postulowali potrzebę zapewnienia pracy na okres 5 lat dla całej załogi kopalń.

Tak oto szereg rozmów zakończył się jedynie spisaniem protokołu. Teraz stosowne dokumenty trafią do Ministerstwa Skarbu Państwa. Podpisanie umowy społecznej między związkami zawodowymi a ZE PAK S.A. jest jedynie sprawą fakultatywną, a nie warunkiem koniecznym do przeprowadzenia procesu prywatyzacyjnego.

reklama

AW

Podobne artykuły

KWB Adamów przechodzi do historii. ZE PAK...

KWB Adamów przechodzi do historii. ZE PAK zdecydował...

4 sierp.
Listy do redakcji: Czy ZE PAK zbankrutuje?

Listy do redakcji: Czy ZE PAK zbankrutuje?

1 lip.
MK Explosion rozpoczęła prace przygotowawcze do...

MK Explosion rozpoczęła prace przygotowawcze do...

21 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama