Dyskutowali o przyszłości PWSZ i Turku
Rozwój miasta i jego infrastruktury, odnawialne źródła energii, nowoczesne budownictwo - nad takimi tematami pochylili się w poniedziałkowy ranek lokalni samorządowcy i przedsiębiorcy. Okazją ku temu była konferencja „Rozwój gospodarczy regionu oparty o kierunki kształcenia zawodowego na Zamiejscowym Wydziale Budownictwa i Instalacji Komunalnych w Turku”.
Uczestników wydarzenia powitał dziekan Wydziału dr inż. Zbigniew Kosmala, wyrażając nadzieję, że konferencje tego rodzaju staną się cyklicznym spotkaniem. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali także „szczypty” wspomnień, dotyczących powstania w naszym mieście filii PWZS w Koninie. Jak podkreślał dziekan, wiele pracy i wysiłku w tę inicjatywę wniósł burmistrz Turku i jego współpracownicy. Pomysł ten – jak zauważył dr inż. Zbigniew Kosmala – był pewnym ryzykiem, które się opłaciło poprzez powołanie do życia wydziału, będącego szansą na aktywizację regionu i zamieszkującej go młodzieży.
W czasie konferencji prelekcję wygłosił także Zdzisław Czapla. Jej tematem były najważniejsze zagadnienia dotyczące rozwoju miasta i powiatu tureckiego. Burmistrz zaczął od nakreślenia historii rozwoju Turku. Podszedł do tematu bardzo skrupulatnie, przypominając np. iż na wojnę z Krzyżakami w 1410 roku miejscowość „oddelegowała” 6 zbrojnych. Burmistrz mówił o tym, jak miasto radziło sobie w ciągu setek lat istnienia, stając się np. ośrodkiem przemysłu tkackiego. Mówiąc o teraźniejszych danych demograficznych, poziomie bezrobocia czy infrastrukturze burmistrz przekonywał, że Turek jest miastem rozwijającym się w sposób płynny.
Mimo iż z wypowiedzi włodarza Turku bił optymizm, Zdzisław Czapla nie omieszkał także wspomnieć o rozmaitych problemach, jak np. zmniejszająca się liczba mieszkańców. Jak wskazał burmistrz, kwestia ilości lokali mieszkalnych nie powinna być problem, gdyż np. na terenie Zdrojek Prawych zaplanowane jest osiedle na mniej więcej 6 tysięcy mieszkańców. Rzutować na liczebność turkowian może jednak w znacznym stopniu wiejska Gmina Turek.
– Po pierwsze: zabiera mieszkańców, ponieważ ludzie chcą mieszkać na wsi w ciszy i spokoju. Po drugie: ci mieszkańcy, którzy opuszczają miasto, są to zwykle osoby o większych dochodach, że tak powiem z większym PITem, mające większy wpływ na dochody miasta. Ludzie ci z kolei korzystają z infrastruktury miejskiej: jadą do miasta na zakupy, jadą do kina, do teatru... to akurat nie, ale korzystają z miejsc typu przedszkole, żłobek – mówił o „emigrantach” z Turku, których jednak wiele z miastem łączy, burmistrz Czapla.
W dalszej części spotkania głos zabierali specjaliści w rozmaitych dziedzinach. Na temat metod rehabilitacji elementów infrastruktury miejskiej mówił dr inż. Bronisław Hillebrand. Tematyką odnawialnych źródeł energii zajął się z kolei doc. dr inż. Robert Cichowicz. W czasie konferencji znalazł się także czas na poruszenie zagadnień nowoczesnego budownictwa, opierającego się na działaniach proekologicznych i energooszczędnych rozwiązaniach.
Poniedziałkowe spotkanie było drugą konferencją Zamiejscowego Wydziału Budownictwa i Instalacji Komunalnych w Turku.
AW
Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72