sobota 15 sierpnia 2020

Marii, napoleona, Stelii

reklama

Walka, taniec i radość czyli Batizado e Troca de Corda

Walka, taniec i radość czyli  Batizado e Troca de Corda - Fot. Kamila Gierwiatowska
Fot. Kamila Gierwiatowska 

Wymierające miasto emerytów – wszyscy, którzy tak mówią o Turku pukali by się w czoło, gdyby usłyszeli np. o pomyśle zorganizowania w nim imprezy związanej ze sztuką walki. Tymczasem okazuje się, że w „grodzie Tura” byt mają nie tylko wydarzenia serowo-mehofferowe, co udowodnił weekendowy Festiwal grupy Capoeira AMDQ.

A Magia do Quilombo w Polsce liczy sobie 5 sekcji, mieszczących się w Koninie, Turku, Strzałkowie, Wrześni oraz Ostrowie Wielkopolskim. W tym roku po raz pierwszy w naszym  mieście zorganizowany został kolejny festiwal grupy czyli III Batizado e Troca de Corda. Ten rozpoczął się w piątek 20 lipca w hali widowiskowo-sportowej w Turku. Później przyszedł czas na pierwszy trening i powitalną rodę. Sobota wiązała sie z następnymi godzinami zajęć, ale i sporą dozą rozrywki. Tę zagwarantował wieczorny event. Imprezę Festa brasiliera gościł Pub 69 a jej uczestnicy doskonale bawili się w klimatach latino. Niektórzy udowodnili nie tylko wysoki poziom swych tanecznych zdolności, gdyż wydarzenie uświetnił pokaz capoeiry.

reklama

Niedziela była dniem wieńczącym festiwal i momentem wyjątkowym - szczególnie dla mniej doświadczonych adeptów capoeiry - ponieważ wtedy odbyła się Ceremonia Batizado. W czasie "chrztu" początkujący (około 10 osób) mieli okazję zmierzyć się z wysoce doświadczonym mistrzem tej sztuki walki, co poskutkować miało wyczekiwanym przyznaniem pierwszego sznura. Bardziej zaawansowani capoeriści otrzymali szansę zmiany sznura na inny kolor podczas Troca De Corda.

W Festiwalu grupy Capoeira AMDQ wzięło udział około 100 pasjonatów tej sztuki walki, zarówno z Polski, jak i zagranicy (np. Holandia, Brazylia). Jak zauważają Organizatorzy przedsięwzięcia, sama impreza jak i Turek zrobiły pozytywne wrażenie na gościach. Zimą w naszym mieście odbędzie się kolejne wydarzenie związane z capoeirą, a mają to być warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży, poświęcone między innymi sambie czy maculele. Istnieje bardzo duża szansa na to, że w następne wakacje Turek znów gościć będzie festiwal capoeiry.

AW

reklama

Fot. Kamila Gierwiatowska

Podobne artykuły

Zarząd Dróg Powiatowych gani miasto za śliskie...

Zarząd Dróg Powiatowych gani miasto za śliskie ulice.

03-12-2019
Rusza zimowy telefon interwencyjny

Rusza zimowy telefon interwencyjny

02-11-2019
Już w najbliższy piątek wystawa

Już w najbliższy piątek wystawa "Od portretu do...

11-09-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama