Elektroniczna pompa obiegowa do pieca DAB EVOSTA 2 25-40-70/180 - popularny wybór wśród ekspertów
Porada eksperta
Pompy obiegowe pełnią kluczową funkcję nie tylko w systemach grzewczych, ale także wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. To te urządzenia odpowiadają za dystrybucję medium krążącego w instalacji, najczęściej ciepłej wody. Ponieważ bez pompy nie ma mowy o poprawnym działaniu instalacji, to przy jej wyborze warto kierować się kryterium niezawodności. Równie istotna, zwłaszcza w dobie wysokich cen prądu, jest energooszczędność pompy. W oba te kryteria wpisuje się często rekomendowana przez ekspertów elektroniczna pompa obiegowa do pieca DAB EVOSTA 2 25-40-70/180, której bliżej przyglądamy się w naszym artykule.
Spis treści: Pompy obiegowe, Charakterystyka pompy EVOSTA 2 40-70/180, Specyfikacja techniczna pompy EVOSTA 2 40-70/180, Zastosowanie pompy EVOSTA 2 40-70/180
Ekspert radzi:
„Wybór pompy obiegowej nie powinien być oczywiście przypadkowy. Z reguły zajmuje się tym hydraulik wykonujący instalację grzewczą w budynku, jednak zdarza się, że inwestorzy chcą skompletować poszczególne elementy na własną rękę. Wówczas należy skupić się na kilku najważniejszych kryteriach.” Źródło, więcej: https://sklep-hydros.pl/35-pompy-obiegowe-co-i-cyrkulacyjne-cwu
Charakterystyka pompy EVOSTA 2 40-70/180
Elektroniczne pompy obiegowe cenionej serii EVOSTA 2 są dedykowane użytkowaniu w domowych instalacjach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Wyróżnia je wysoka niezawodność. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję korpusu silnika ze stali nierdzewnej AISI 304 oraz certyfikowany stopień ochrony IPX5, co gwarantuje brak ryzyka przedostawania się wilgoci do części mechanicznej i układów elektronicznych pompy, właściwie eliminując ryzyko awarii.
Obecnie jedną z kluczowych kwestii, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze pompy obiegowej, jest zużycie energii. Pod tym względem pompy serii EVOSTA 2 mocno wyróżniają się na rynku. Model 25-40-70/180 DAB został wyposażony w przetwornicę częstotliwości, co przekłada się na jeszcze większą oszczędność energii. Zwracamy przy tym uwagę na wyjątkowo wysoką efektywność energetyczną pompy EEI ≤ 0,18, co wpisuje się w aktualne standardy ekologiczne i realnie pomaga obniżyć koszty pracy urządzenia.
Pompa jest przy tym bardzo łatwa w obsłudze, co jest zasługą nowego interfejsu użytkownika z sekwencyjnym przyciskiem obsługi. Umożliwia to łatwe wprowadzanie ustawień i intuicyjną konfigurację poszczególnych parametrów pracy pompy. Z kolei zintegrowana śruba odpowietrzająca ułatwia dostęp do wału w przypadku jego zablokowania.
Specyfikacja techniczna pompy EVOSTA 2 40-70/180
Pompa EVOSTA 2 40-70/180 wyróżnia się na tle urządzeń podobnej klasy bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Zacznijmy od zakresu wydajności, który wynosi od 0,4 do 3,6 m³/h. Pozwala to na elastyczne dostosowanie działania pompy do wymagań konkretnej instalacji.
Maksymalne ciśnienie robocze na poziomie 10 bar jest potwierdzeniem wysokiej jakości wykonania pompy.
Wysokość podnoszenia to maksymalnie 6,9 m, co w zupełności wystarczy na potrzeby każdego domowego systemu grzewczego, umożliwiając efektywne przepompowywanie medium na wyższe kondygnacje budynku.
Pompa może współpracować z medium o temperaturze od -10°C do +110°C, dlatego model ten sprawdzi się w instalacjach grzewczych, jak i chłodniczych.
EVOSTA 2 40-70/180 jest bardzo łatwa w montażu. Posiada standardowe przyłącze 1" DN25, a rozstaw montażowy wynosi 180 mm, co odpowiada standardowym wymaganiom instalacji domowych. Pompa wymaga zasilania 230 V.
Warto się zapoznać:
„ Badania i ocena wskaźnika energochłonności pomp obiegowych. (…) Pokazano na podstawie własnych badań, że obniżenie wskaźnika energochłonności jest możliwe przez prowadzenie inteligentnej regulacji pompy, która przy jej braku nie spełniałaby wymagań rozporządzenia UE.” Źródło: https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-a90e33c0-85a2-4872-ae58-f9ce7aff38d7
Zastosowanie pompy EVOSTA 2 40-70/180
Pompa EVOSTA 2 40-70/180 może być stosowana w różnych systemach domowych, w tym:
-
W instalacjach grzewczych – może współpracować z kotłami i innymi urządzeniami grzewczymi, zapewniając efektywne rozprowadzanie czynnika grzewczego w instalacji.
-
W instalacjach wentylacji mechanicznej - pompa może wspierać cyrkulację powietrza, co wpływa na poprawę komfortu i obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń.
-
W instalacjach klimatyzacji – pompa nadaje się do zastosowania w systemach chłodzenia, które w dobie zmian klimatu stają się coraz częstszym wyborem również do domów prywatnych.
Elektroniczna pompa obiegowa EVOSTA 2 40-70/180 od DAB nieprzypadkowo jest jednym z najczęściej rekomendowanych modeli przez ekspertów z zakresu budowy instalacji domowych, zwłaszcza grzewczych. To dobry wybór zarówno z punktu widzenia parametrów roboczych, trwałości, jak i niskich kosztów eksploatacji.
Warto wiedzieć:
„W prawidłowo wykonanej instalacji nie powinno występować zjawisko zapowietrzania się pompy obiegowej. Może jednak do tego dojść np. w przypadku rozszczelnienia się instalacji czy konieczności jej ponownego napełnienia wodą. Na szczęście odpowietrzenie pompy obiegowej jest bardzo łatwe.” Źródło: https://energia360.pl/kotly-kotlownie,ac99/jak-odpowietrzyc-pompe-obiegowa-w-kotle-gazowym,3241
źródło: materiał prasowy nadesłany