niedziela 09 sierpnia 2020

Klary, Romana, Rozyny

reklama

Jest i drugi mural

Jest i drugi mural - Fot. M. Derucki
Fot. M. Derucki 

Wiele litrów farb, pokaźne ilości sprayów, wysiłek umysłowy oraz fizyczny twórcy, no i jest. Dzięki inicjatywie organizatorów Festivalu Kultury i Sztuki Ulicznej „SCABB” wielkoformatowe malowidło ścienne zagościło na kolejnym z bloków naszego miasta.

Dla osób zainteresowanych szeroko pojętą sztuką w Turku atrakcjami są już nie tylko kościół NSPJ czy Muzeum Rzemiosła Tkackiego, ale i powiększająca się galeria miejska malarstwa wielkoformatowego. W ubiegłym roku  po raz pierwszy w naszym mieście powstało tego typu dzieło wpisujące się w projekt „Turek – miasto w klimacie Mehoffera”. Pomysł malowidła wielkopowierzchniowego pojawił się w 2010 roku, podczas spotkania organizatorów i uczestników Festivalu „SCABB” z burmistrzem Turku. Zamysł Marcina Deruckiego pozwolił na wypracowanie kompromisu, który połączył sztukę ulicy ze strategią promocyjną miasta.  Inicjatywa ta bynajmniej nie została porzucona. Tym razem, w ramach Festivalu Kultury i Sztuki Ulicznej „SCABB 2012” , "płótnem" stała się elewacja bloku nr 3 przy ul. POW.

reklama

Dzięki staraniom Stowarzyszenia "Przystań", zadanie stworzenia potężnego malunku wziął na swoje barki wybitny malarz streetartowy. Dla Robert Procha – bo o nim mowa – praca nad dziełem była szczególną. Artysta po raz pierwszy tworzył mural w pojedynkę, bez korzystania z pomocy zespołu ludzi. Jak zauważa Jacek Sulkowski, temat dzieła to hasło "Człowiek współczesny czyli ja", a jego interpretacji każdy może dokonać na swój sposób i samodzielnie doszukać się - widocznego wszakże - nawiązania do  "klimatu mehoffera".

Jak udało się dowiedzieć naszej redakcji, ambicją Organizatorów Festivalu Kultury i Sztuki Ulicznej „SCABB” jest pomalowanie wszystkich bloków przy ul. POW, ale kluczowym zagadnieniem będzie uzyskanie zgody mieszkańców poszczególnych budynków.

Projekt został dofinansowany przez Gminę Miejską Turek.

reklama

AW

Podobne artykuły

Strażnica OSP Kawęczyn od dziś w stylu

Strażnica OSP Kawęczyn od dziś w stylu "street art"....

18 czerw.
Wideo: Instalacja Edukacyjna

Wideo: Instalacja Edukacyjna "1938-45 Historia...

06-10-2019
Horror II Wojny Światowej w Instalacji...

Horror II Wojny Światowej w Instalacji Edukacyjnej -...

29-09-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama