czwartek 06 sierpnia 2020

Jakuba, Sławy, Wincentego

reklama

W Turku dzielili chleb i święcili wieńce

W Turku dzielili chleb i święcili wieńce
 

Choć celebrowanie końca żniw kojarzy się raczej z terenami wiejskimi, święto to nie ominęło bynajmniej naszego miasta. W minioną niedzielę teren Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Armii Krajowej gościł Miejsko-Gminno-Parafialne Dożynki, na których pojawili się lokalni samorządowcy, rolnicy i działkowcy.

Mimo że Turek bynajmniej nie jest wielkomiejską aglomeracją, a przeciętny jego mieszkaniec – biorąc pod uwagę dwa czy trzy pokolenia protoplastów – wywodzi się ze wsi, to obecnie w mieście nie można doszukać się szczególnie dużej ilości rolników. Z racji tego zrozumiałym jest to, że do wspólnego świętowania mieszkańców swych samorządów zaprosili burmistrz Zdzisław Czapla i wójt Karol Mikołajczyk, wespół z proboszczem Parafii pw. Świętej Barbary w Turku. W tejże świątyni odbyła się uroczysta Msza Święta Dziękczynna, a po niej korowód dożynkowy przemaszerował na teren OSiR-u, gdzie odbyła się część obrzędowa dożynek.

reklama

Tradycyjnie pośród uczestników wydarzenia chleb z tegorocznej mąki rozdzielili lokalni włodarze, a dobre humory gościom zagwarantować miały występy „Brudzewiaków”, „Zawadiaków” z Sycowa czy kabaretu „Pod Miotłą” z Sompolna, choć aura momentami nie sprzyjała świętowaniu pod gołym niebem. Co ważne, podczas turkowskich dożynek wyhodowane przez siebie warzywa i owoce prezentowali również nieco „drobniejsi” miłośnicy agronomii, czyli działkowcy. Ów świąteczny mariaż działkowo-gospodarski był szczególnie wyraźny, gdyż starościną dożynek została skarbnika turkowskiego Źródełka – Alicja Kandziora, a funkcję starosty obchodów piastował tego dnia  Waldemar Woźniak, rolnik z Obrębizny

Miejsko-Gminno-Parafialne Dożynki połączyły w swej formule świętowanie z dozą rywalizacji. Wszakże w niedzielę musiało wyjaśnić się, kto wyhodował największe, najśmieszniejsze lub najdziwniejsze warzywo bądź owoc. W tej kategorii dwie równorzędne nagrody wywalczyli Zofia Kolenda i Zenon Spławski, a wyróżnienie trafiło do Jana Kolędy. Emocji nie zabrakło podczas rozwiązania konkursu na najciekawsze stoisko dożynkowe. W kategorii stoisk sołeckich I miejsce zajęła Kalinowa, a za nią uplasowały się Turkowice i Kaczki Średnie, z kolei w przypadku stoisk osiedlowych podium prezentowało się następująco: I – ROD Źródełko, II – ROD W. Orłowskiego, III – ROD Sielanka i Malinka.

Za najładniejsze wieńce dożynkowe uznano wszystkie dzieła, wykonane z płodów rolnych, nie wybierając pojedynczego zwycięzcy. Dzień pełen wrażeń zakończyła zabawa z zespołem „Stricto”.

reklama

AW

Podobne artykuły

W weekend utrudnienia na skrzyżowaniu...

W weekend utrudnienia na skrzyżowaniu Uniejowskiej z...

25 czerw.
Ogólnopolska kampania antynarkotykowa...

Ogólnopolska kampania antynarkotykowa "Narkotyki i...

03-04-2019
Nowa strefa aktywności w Turku

Nowa strefa aktywności w Turku

24-01-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama