czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Są konkrety w sprawie al. Jana Pawła II

Są konkrety w sprawie al. Jana Pawła II - Fot. M. Derucki
Fot. M. Derucki 

Choć poniedziałkowa - wystosowana przez UM w Turku - informacja, mówiąca o tym, że wicemarszałek woj. wielkopolskiego i kierownictwo WZDW wykazują daleko idące zrozumienie dla wniosków burmistrza Czapli budzić mogła obawy, iż osoby walczące m.in. o chodnik znów są zbywane czystym "wodolejstwem", sprawa wygląda na szczęście nieco inaczej. Jak się okazuje, doszło już do podziału zadań, mających na celu rozwiązanie palącego społeczno-komunikacyjnego problemu.

W poniedziałek do Poznania udali się panowie Pańczyk i Czapla, którzy w stolicy województwa wielkopolskiego przedstawili szereg konkretnych wniosków. Postulaty zaprezentowano Wojciechowi Jankowiakowi – wicemarszałkowi Województwa Wielkopolskiego oraz dyrektorowi Markowi Kmiecikowi i wicedyrektorowi Pawłowi Katarzyńskiemu z Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Okazuje się, że dzięki tej naradzie wreszcie okazało się, kto na swe barki weźmie odpowiedzialność za poszczególne działania, które zapewnią poprawę stanu bezpieczeństwa kierowców i pieszych na przebudowywanym odcinku drogi wojewódzkiej nr 470.

reklama

Część z postulowanych zmian na problematycznej trasie zostanie zastosowanych na pewno, kilka pomysłów będzie dopiero musiało poczekać na zaopiniowanie. Pewnikiem jest to, że – jak podaje Urząd Miejski w Turku – ze środków budżetu miasta sfinansowane zostanie wykonanie oświetlenia ulicznego na al. Jana Pawła II (od ul. Dworcowej do granicy miasta, patrząc w kierunku wschodnim). Z kolei  Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu w tym roku zleci opracowanie dokumentacji projektowej, na podstawie której w 2013 roku wybudowany zostanie  chodnik/ścieżka rowerowa o szer. 3,5 m, od ul. Zdrojki Prawe do ronda im. ks. J. Popiełuszki o długości około 200 metrów. W dniu 1 października ustalono ponadto, że WZDW na odcinku od ul. Zdrojki Prawe do ul. Dworcowej zadba o poszerzenie chodnika/ścieżki rowerowej do szerokości 3,5 m.

Swój udział w działaniach na trasie przebudowywanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 470 będzie miało także turkowskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Spółka wykona kanalizację deszczową na odcinku biegnącym od ul. Zdrojki Prawe do planowanej drogi równoległej. Gdy ta inwestycja zostanie zakończona, Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich zajmie się budową chodnika w tym właśnie miejscu. W roku 2013 WZDW wykona na skrzyżowaniu ulic: Dworcowej, al. Jana Pawła II i Zdrojki Prawe sygnalizację świetlną, a to za sprawą programu „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego”.

Choć wiele postulatów, dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa na kłopotliwym szlaku komunikacyjnym, zdaje się być pewnikami, kilka inwestycji wciąż jest rozważanych. Przykładem tego jest pomysł wykonania sygnalizacji samowzbudnej na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Komunalnej. O tym, czy dojdzie do jej stworzenia zdecyduje WZDW, ale dopiero po zakończeniu rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 470, opierając się na analizach ruchu na przejściach dla pieszych. Od badania  natężenia hałasu uzależnione jest także ustawienie ekranów akustycznych na drodze w rejonie Os. Młodych i ul. Spółdzielców. Jak informuje również Urząd Miejski w Turku, przy okazji rozbudowy drogi wojewódzkiej Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich uporać ma się z kwestią sprowadzania wód opadowych z jezdni i chodnika przy ul. Kaliskiej w Turku.

reklama

Jak więc widać, poznańska wyprawa panów Czapli i Pańczyka przyniosła rezultaty w postaci szeregu konkretnych ustaleń. Czy zadowolą one jednak osoby mieszkające przy al. Jana Pawła II, które domagały się chodnika jeszcze w tym roku, nie chcąc przez wiele miesięcy jesienną i zimową porą ryzykować swego zdrowia i życia, np. podczas przechodzenia przez jezdnię? Na pewno przekonamy się o tym niebawem.

AW

Podobne artykuły

Turek: Kraksa na obwodnicy. Citroen zatrzymał...

Turek: Kraksa na obwodnicy. Citroen zatrzymał się na...

04-12-2018
Komunikat Urzędu Miejskiego w Turku w sprawie...

Komunikat Urzędu Miejskiego w Turku w sprawie myjni...

06-08-2018
Urząd Miejski: Mieszkańcy dostali to, na co...

Urząd Miejski: Mieszkańcy dostali to, na co głosowali

25-07-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama