niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

8°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Pamiętają o dramacie stanu wojennego

Pamiętają o dramacie stanu wojennego
 

Choć obecnie większość z nas powoli zaczyna żyć przedświąteczną gorączką i oddaje się wizytom w marketach i sklepach z zabawkami, nie wszystkim grudzień kojarzy się jedynie z radosnym czasem świąt. Dowodem tego był czwartkowy „Marsz Pamięci”.

Wydarzenie było uczczeniem – bolesnej dla wielu osób – rocznicy 13 grudnia 1981 roku. 31 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia w Polsce wprowadzony został przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego stan wojenny, a mieszkańcy naszego kraju musieli borykać się z tą trudną sytuacją do lipca 1983 roku. Aby zdarzenia tamtych dni nie popadły w zapomnienie, na terenie Polski odbyły się "Marsze Pamięci" Akcja ta nie ominęła także Turku. Do udziału w niej zaproszeni zostali mieszkańcy miasta i okolic, poczty sztandarowe zakładów pracy, organizacji samorządowych, zawodowych, społecznych, związkowych, szkół i stowarzyszeń. Uczestnicy obchodów w czwartkowy wieczór zgromadzili się na Placu Wojska Polskiego. Tam głos zabrał przewodniczący Rady Oddziały NSZZ „Solidarność” w Turku - Andrzej Kałużny, a książkową publikacją IPN-u uhonorowany został Stefan Piotrowski - założyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" w KWB "Adamów", internowany w okresie od 13 grudnia 1981 r. do 30 listopada 1982r.

reklama

Uczestnicy „Marszu Pamięci” przemaszerowali ul. Kolską, Kolską Szosą, Armii Krajowej, Broniewskiego i kard. S. Wyszyńskiego. Działanie to było symbolicznym sposobem złożenia hołdu osobom, które zdobyły się na wiele poświeceń po to, by możliwe było zbudowanie wolnej Polski. Przemarsz zakończono złożeniem kwiatów i zniczy pod pomnikiem Jana Pawła II oraz ks. Jerzego Popiełuszki. Uczestnicy wydarzenia udali się również na mszę św., odprawioną w kościele pw. Św. Barbary.

"Marsz Pamięci" odbył się dzięki inicjatywie NSZZ ,,Solidarność” Zarząd Regionu Konin - Oddział w Turku, starosty powiatu tureckiego i burmistrza Turku.

AW
Fot.MD

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Marsz Pamięci odwołany!

Listy do redakcji: Marsz Pamięci odwołany!

09-12-2020
Uczcili 38 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego

Uczcili 38 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego

14-12-2019
13 grudnia Marsz Pamięci przejdzie ulicami Turku

13 grudnia Marsz Pamięci przejdzie ulicami Turku

11-12-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama