poniedziałek 05 grudnia 2022

Kryspiny, Norberta, Sabiny

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: "Przystanek do wolności" poruszył publiczność. Piosenki z okresu Stanu Wojennego na scenie w Przystani.

Wideo:
 

– Jedni mogli wrócić do tych trudnych wydarzeń sprzed lat, inni pewnie dopiero się o nich dowiedzieli – mówi Jacek Sulkowski, reżyser, scenarzysta i scenograf koncertu „Przystanek do wolności”, który odbył się na Scenie Kameralnej Stowarzyszenia Przystań, w niedzielę 12 grudnia.

To już 40 lat mija od tamtej pamiętnej niedzieli, kiedy to rano nie było „Teleranka” a na ulicach pojawiło się wojsko. Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Jaruzelskiego, który poinformował Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. Trauma tamtego okresu zrodziła setki przejmujących wierszy i dziesiątki piosenek. Zwykłym – niezwykłym bohaterom z okresu stanu wojennego zadedykowano niedzielny koncert.

reklama

– Relacja filmowa nigdy nie odda tych emocji. Tych łez uronionych przez publiczność, tych rozmów po... – mówi Sulkowski. – Stowarzyszenie „Przystań” pamięta. Wszyscy razem i aktorzy, i wokaliści, i chór i widzowie, przeżyliśmy powrót do tamtych trudnych wydarzeń naszej historii. Do tematów trudnych ale jakże ważnych. „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem” - śpiewali młodzi chórzyści manifestując to, o co w tamtych czasach walczono.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować Marcie Janickiej, dyrektor Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Turku, chórowi Szkoły Muzycznej pod opieką Kamili Pacześnej, wokalistom z powiatu tureckiego pod opieką Anety Janiak, aktorom grupy teatralnej „Poruszenie” Stowarzyszenia „Przystań”, Błażejowi Rębiszowi, Pawłowi Ciemniewskiemu, Jerzemu Kellerowi, Bogdanowi Poszwie za wypożyczenie sprzętu oraz Hubertowi Janickiemu za obsługę techniczną i cierpliwość. Nad całością projektu czuwała Maria Kur-Sulkowska.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

2
3
4

Podobne artykuły

Nie stać cię na Metallikę? Wybierz się na The...

Nie stać cię na Metallikę? Wybierz się na The...

1 grudz.

"Duch Teatru" straszył i bawił w Przystani. Scena...

20 list.
Dokąd prowadzą ślady lokalnych bohaterów? Już w...

Dokąd prowadzą ślady lokalnych bohaterów? Już w...

3 list.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama