wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Sukces uczennic ZST

Sukces uczennic ZST - K. Rosińska, D.Ślugaj, W. Woźnicka oraz dyr. M. Seńko
K. Rosińska, D.Ślugaj, W. Woźnicka oraz dyr. M. Seńko 

Pomysł, wyczucie dekoracyjnego smaku, poszanowanie tradycji – tym wszystkim trzeba było wykazać się, by liczyć na uznanie Jury X Powiatowego Konkursu na „Najpiękniejszy Stół Świąteczny”, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Żychlinie. Doskonałe II miejsce w tejże rywalizacji zajęły uczennice Zespołu Szkół Technicznych w Turku - Katarzyna Rosińska i Daria Ślugaj.

W zmaganiach, które gościł Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie, wzięło udział łącznie 28 zespołów, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z Konina oraz powiatu kolskiego, konińskiego, słupeckiego i tureckiego. Zyskać uznanie w oczach 5-osobowego Jury starały się dwa zespoły ZST w Turku: Karla Wojtczak i Beata Kraczyńska, a także  Katarzyna Rosińska i Daria Ślugaj. Drugi z teamów wywalczył zaszczytne II miejsce, uznając jedynie wyższość  Sylwi Żurawskiej i Sebastiana Dzierzgwy z Zespół Szkół RCKU w Kościelcu.

reklama

Co zdecydowało o znalezieniu się na konkursowym podium uczennic ZST?  – Jury, oceniając stoły, brało pod uwagę takie kryteria, jak: oryginalność, kreatywność, wrażenia estetyczne, prawidłowość nakrycia stołu bielizną i zastawą stołową, zastosowanie tradycyjnych elementów związanych ze strojem świątecznym. Kierując się tymi wytycznymi okazało się, że stół zaprezentowany przez uczennice naszej szkoły wyróżniał się, np. poprzez zestawienie bieli z granatem. Zachowane zostały także tradycyjne cztery świece, które symbolizują poszczególne tygodnie adwentu. One też zostały uwzględnione. Nie można też zapomnieć o symbolice, ukazanej dzięki stroikom, aniołkom, opłatkom, delikatnym ozdobom, znajdującym się na stole. To wszystko zostało umiejętnie dopasowane i jak widać wpłynęło na odbiór tej kompozycji, zaproponowanej estetyki – wyjaśniała Wiesława Woźnicka, opiekunka biorących udział w konkursie uczennic.

By zaprezentować swoją wizję świątecznego stołu, trzeba ją najpierw wymyślić. Jak się okazuje, w tym celu należy nie tylko nieźle się nagłówkować, ale także "ruszyć w miasto". – Szukałyśmy ozdób, byłyśmy w różnych sklepach. Kupiłyśmy to, co nam się spodobało, rzeczy w przypadku których stwierdziłyśmy, że mogą nam się przydać. Potem jakoś udało się to skomponować. Na początku miałyśmy zdecydować się na biel ze srebrem, ale stwierdziłyśmy, że pod względem kolorystyki byłoby zbyt jasno. W wyniku tego wybrałyśmy granat i była to dobra decyzja, gdyż w Żychlinie nie było innego stołu w takich właśnie kolorach – o procesie tworzenia zamysłu konkursowej aranżacji mówiła Katarzyna Rosińska.

Konkurs konkursem, ale czy przedstawicielki piękniejszej części społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół Technicznych pozyskane umiejętności wykorzystują również w domu? Okazuje się, że jak najbardziej tak. – Ja co roku ubieram stół. Tak jest fajniej. Mam zawszę pyta - ubierasz w tym roku? Wiem, że tym razem mój stół wigilijny będzie na czerwono. W tamtym roku, gdy z koleżanką ubierałyśmy podczas konkursu stół na złoto, to był również na złoto. Tak, jak jest w szkole, tak później i w domu – mówiła Beata Kraczyńska.

reklama

Żychlińskie zmagania były na pewno ucztą dla oczu, ale pięknie nakrytych stołów nie zabrakło również podczas konkursu zorganizowanego w Zespole Szkół Technicznych. W ramach tego wewnątrzszkolnego "boju na estetykę" zaprezentowano łącznie 13 przykładów świątecznych stylizacji. Ocenie podlegało 11 stołów, gdyż prace ukazane już wcześniej w Żychlinie tym razem zademonstrowano poza konkursem. Jak się okazało, w przypadku tych zmagań I miejsce wywalczył sobie zespół w składzie: Daria Szwankowska, Sylwia Witaszek i Magda Dudek. Na drugiej lokacie uplasowały się ex aequo Justyna Markiewicz i Alicja Stefaniak oraz Klaudia Józko i Sandra Dopieralska, a konkursowe podium uzupełniły Andżelika Antosik i Kinga Piskorska.

AW

Podobne artykuły

Wiśniewski i Sochacki nagrodzeni za...

Wiśniewski i Sochacki nagrodzeni za propagowanie...

18-05-2018
Florystki i floryści, informatycy i...

Florystki i floryści, informatycy i informatyczki....

12-10-2017
Co zrobić jeżeli nie udało się zdać poprawki z...

Co zrobić jeżeli nie udało się zdać poprawki z matury?

12-09-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama