niedziela 27 listopada 2022

Franciszka, Kseni, Maksymiliana

3°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Łyk wina na rozgrzewkę

Łyk wina na rozgrzewkę
 

Wino truskawkowe w reż. Dariusza Jabłońskiego to kolejna propozycja filmowa, na którą lokalnych kinomaniaków zaprosiła Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku. Gościem specjalnym spotkania był Piotr Wojtanek - laureat głównej nagrody oraz nagrody publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych zorganizowanym podczas XI Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

Wino truskawkowe to czwarty z kolei film, jaki wyświetlono w ramach Bibliotecznego Klubu Filmowego. Tym razem uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć pełną magii historię o śmierci, odkupieniu i duchach, dziejącą się na terenie Bieszczad. Literackim pierwowzorem polsko-czeskiej produkcji są „Opowieści galicyjskie” Andrzeja Stasiuka, któremu niezwykle przypadła do gustu wersja Jabłońskiego. - Film przypomina książkę. Właściwie teraz to już sam nie wiem, co według czego było robione. Darek Jabłoński ustawił kamerę w tych samych miejscach, w których wiele lat temu wymyśliłem „Opowieści galicyjskie”. W ten przedziwny sposób mogę dzisiaj oglądać własne wizje, własne myśli. I ta opowieść o miłości, śmierci i o pokutującym duchu została rozświetlona jakimś nieco nieziemskim blaskiem, cudownym blaskiem kina, który przypomina jednak jasność nadprzyrodzoną. Tym razem chyba udało się pokazać niewidzialne – ciepło wypowiada się o filmie pisarz.

reklama

Historią opowiedziana przez Stasiuka i Jabłońskiego zauroczyli się także uczestnicy środowego spotkania. - Wielka szkoda, że tak niewiele jest filmów w klimacie Wina truskawkowego. To materiał na Oscara. - mówił po seansie jeden z lokalnych kinomaniaków. Widowni spodobały się także zdjęcia i urokliwa muzyka, kompozycji Michała Lorenca. W zrozumieniu niektórych scen i we właściwym odbiorze działa z pewnością pomógł Piotr Wojtanek – autor słowa wstępnego i moderator późniejszej dyskusji.

Kolejne spotkanie BKF, podczas którego wyświetlony zostanie film „Frieda”, w reż. Julie Taylor odbędzie się 6 lutego o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej.

ED

Łyk wina na rozgrzewkę

Podobne artykuły

Wideo: Odkryj w sobie wirtuoza - rekrutacja do...

Wideo: Odkryj w sobie wirtuoza - rekrutacja do...

24 maj.
W Potworowie porozmawiają o problemach polskiej...

W Potworowie porozmawiają o problemach polskiej wsi....

31 mrz.
Wideo: Popołudnie przy klasycznych dźwiękach....

Wideo: Popołudnie przy klasycznych dźwiękach....

25 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama