piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

Kwadrofonik na 100-lecie urodzin Lutosławskiego

Kwadrofonik na 100-lecie urodzin Lutosławskiego
 

Już w najbliższy poniedziałek, 18 lutego 2013 o godz. 17:00, w licealnej auli odbędzie się niezwykły koncert zespołu Kwadrofonik z Warszawy. Ten składający się z dwóch pianistów i dwóch perkusistów kwartet wykona m.in. autorską wersję "Święta wiosny" I. Strawińskiego oraz  "Wariacje na temat Paganiniego" W. Lutosławskiego. Wszystko to w celu uczczenia 100-lecie urodzin patrona turkowskiej szkoły muzycznej.

Zespół Kwadrofonik powstał w 2005 roku w wyniku połączenia dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego. Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hob-Beats Duo) oraz Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) tworzą jedyny taki kwartet w Polsce i jeden z niewielu na świecie.

reklama

Wspólnie wykonują muzykę XX i XXI wieku m.in. Sonatę na dwa fortepiany i perkusję Beli Bartóka, Makrokosmos III Georga Crumba, utwory komponowane specjalnie dla zespołu (m.in. Różnia Wojciecha Ziemowita Zycha – premiera na Warszawskiej Jesieni, 2010r.) transkrypcje utworów symfonicznych m.in. Święto Wiosny Igora Strawińskiego a także kompozycje, które są efektem pracy całego kwartetu.

Muzycy w czasie pracy nad swoimi utworami często podążają drogą improwizacji, doświadczeń i poszukiwań dźwiękowych, mających na celu maksymalne wykorzystanie możliwości dwóch fortepianów i perkusji.

reklama

Ich projekt Folklove – opracowania pieśni ludowych – spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na 9. Festiwalu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy i „Burzę Braw”- Nagrodę Publiczności. Krytycy uznali zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folk.

W marcu 2008  roku miała miejsce światowa premiera „Święta Wiosny” Igora Strawińskiego w autorskiej wersji zespołu na dwa fortepiany i perkusję.

Zespół jest doceniany przez publiczność nie tylko za wysoki poziom wykonawczy, lecz także za zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i fortepianów. Warto dodać, że koncerty te stają się pięknymi widowiskami, w czasie których muzycy wykorzystują często kilkadziesiąt instrumentów.

Najbliższe plany zespołu to koncerty związane z Rokiem Witolda Lutosławskiego, premiera nowego projektu koncertów edukacyjnych z muzyką współczesną dla dzieci, wykonanie dziesięciu nowych utworów polskich kompozytorów oraz przygotowanie materiału na nowa płytę na której znajdą się miniatury inspirowane Mazurkami Karola Szymanowskiego.

Koncert odbędzie się 18 lutego 2013, godz. 17.00, w auli ZSO w Turku. Wstęp wolny.

Podobne artykuły

Nowo wybudowana ul. Leśna gotowa. Budowa...

Nowo wybudowana ul. Leśna gotowa. Budowa kosztowała...

13-12-2019
Gm. Kawęczyn: Zakończono przebudowę drogi w...

Gm. Kawęczyn: Zakończono przebudowę drogi w Kowalach...

30-10-2019
Umowa podpisana. Wkrótce przebudowa drogi Dobra...

Umowa podpisana. Wkrótce przebudowa drogi Dobra -...

02-10-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama