czwartek 23 września 2021

Bogusława, Liwiusza, Tekli

9°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Turek: OSP w obliczu wyzwań

Turek: OSP w obliczu wyzwań
 

W tym roku jednostka Państwowej Straży Pożarnej opuści dotychczasową siedzibę, aby przenieść się do nowoczesnej strażnicy na obrzeżach miasta. Oznacza to, że na barki Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku spadnie ciężar utrzymania całego obiektu przy ul. 3-go Maja. Nad tym, oraz nad innych problemami rozważano w sobotę na Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczym OSP w Turku.

Wielokrotnie podczas zgromadzenia druhów podkreślano sukcesy oraz stabilną sytuację finansową jednostki. Nie oznacza to, że w bieżącym roku przez ochotniczymi strażakami z naszego miasta nie będzie znaczących wyzwań.

reklama

Już na samym początku zebrania można było dostrzec, że OSP w Turku, pomimo 138-letniej tradycji, nie jest organizacją skostniałą i potrafi przyciągnąć świeżą krew. Na sobotnim zgromadzeniu przyjęto aż 25 nowych członków OSP. Co najciekawsze, nie tylko mężczyźni pragną realizować swoje chłopięce marzenia o zostaniu strażakiem, gdyż wśród nowo przyjętych znalazły się aż 4 kobiety.

Przyznano również odznaczenia za wieloletnią służbę, a Statuetkę Św. Floriana z okazji ukończenia 80 lat otrzymali druhowie seniorowie Kazimierz Kawalec oraz Józef Śmigielski. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa Bis odznaczono druha Zdzisława Tomczaka.

Według sprawozdań w ubiegłym roku 19 członków przeszło kurs podstawowy I i II stopnia, uzyskując tym samym kwalifikacje pożarnicze uprawniające do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych. W bieżącym roku planuje się przeszkolenie kolejnych 16-20 członków. Największymi sukcesami ubiegłego roku był zakup, dzięki wsparciu władz miasta, nowego wozu lekkiego forda transita, remont zaplecza sceny oraz montaż rolet wewnętrznych na oknach sali widowiskowej.

reklama

Z kolei początek bieżącego roku przyniósł pasmo sukcesów drużynie futsalowej OSP Turek, zwieńczone zwycięstwem w Wojewódzkim Turnieju Halowej Piłki Nożnej Ochotniczych Straży Pożarnych. Piłkarze OSP Turek w dniach 16-17 marca wezmą udział w Mistrzostwach Polski Halowej Piłki Nożnej Ochotniczych Straży Pożarnych, które odbędą się w Gąsawie.

Podsumowując sprawy finansowe, budżet OSP w Turku na rok 2013 zaplanowany jest na kwotę 132 tys. zł.

Pomimo sukcesów, rok 2013 przyciesie również wyzwania. Największym problemem, z którym będzie musiał zmierzyć się Zarząd OSP, będzie rychła przeprowadzka Państwowej Straży Pożarnej do nowej strażnicy przy ul. Działkowej. Dotychczas to na barkach PSP spoczywał koszt ocieplenia budynku przy ul. 3 Maja (ok. 60 tys. zł rocznie) oraz opłacana tzw. deszczówkę. Strażacy zawodowi opuszczą dotychczasową siedzibę prawdopodobnie w czwartym kwartale br.

Nadal, pomimo zakupu nowego wozu, problemem jest stan parku samochodowego, który tworzą dwa 25-letnie samochody marki Star. Również sala widowiskowa, aby stać się konkurencyjną wobec sali MDK (przedstawienia, koncerty) i dużych lokali gastronomicznych (wesela, imprezy okolicznościowe), wymaga gruntownej renowacji. Ponad to, od kiedy zamknięto turkowski punkt krwiodawstwa, utrudnione zostało funkcjonowanie klubu Honorowych Dawców Krwi przy OSP. Problemem jest również duża rotacja młodych muzyków wchodzących w skład Orkiestry Strażackiej.

Turkowscy druhowie patrzą jednak w przyszłość z optymizmem. Walne zgromadzenie zakończono stwierdzeniem, że OSP w Turku jest jednostką bogatą, gdyż jej bogactwo leży w ludziach.

Podobne artykuły

Policjanci z Turku wśród odznaczonych odznaką...

Policjanci z Turku wśród odznaczonych odznaką...

26 lip.
Uhonorowanie bohaterskich postaw

Uhonorowanie bohaterskich postaw

01-10-2020
Boys oraz Sylwia Grzeszczak już w czerwcu....

Boys oraz Sylwia Grzeszczak już w czerwcu....

20-03-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama