piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

KLAPS 2013: Przegląd etiud zakończony

KLAPS 2013: Przegląd etiud zakończony
 

Po zadaniu sobie pytania: „ Z czym mi się kojarzy Klaps”, z ręką na sercu mogę odpowiedzieć, że z możliwością ukazania swojej twórczości, dobrą zabawą, a co najważniejsze warsztatami, które rozwijały przez dwa dni fanatyków filmu, którzy wiążą swoją przyszłość z zawodem aktorów, reżyserów, czy scenopisarzy.

W dniach od 15-16 marca mogliśmy podziwiać, a zarazem oceniać potyczki młodych i ambitnych uczniów PWSFTViT w Łodzi, w XVI Przeglądzie Etiud Studenckich, niezmiennie o godzinie 18.00 w Kinie Tur. To właśnie od nas, widzów, zależało w czyje ręce powędruje nagroda od publiczności. Sędziowie zaś najlepsze z filmów uhonorują nagrodą GRAND PRIX.

reklama

16 marzec nie był tylko dniem projekcji, ale również zmagań Turkowskiej młodzieży z powstawaniem scenariusza, opisu postaci, czy też filmu od podszewki. Po niedługim czasie w głowie jednego uczestnika – Amadeusza Marciniaka – powstał dokładny zarys obrazu i scenariusza filmu, który w późniejszym czasie został nazwany „Misterium”. Wszyscy byli tak zdeterminowani, że nie było innej możliwości, jak wyruszyć do kościoła NSPJ i zacząć nagrywać!

„Misterium” opowiada o dążeniu do powołania młodego chłopaka, wypchniętego z domu rodzinnego, by zmierzył się ze wszystkim co go czeka. A nie była to oczywiście droga usłana samymi różami. By dotrzeć do celu, musiał oprzeć się wielu pokusom. W tę trudną, a zarazem niesłychanie ciekawą rolę wcielił się Michał Felczak. Efekty pracy będziemy mogli już niedługo ujrzeć.

Dla tych bardziej muzykalnych, Miejski Dom Kultury przygotował małe co nieco. Zapewne każdy z nas pamięta piosenki pt. ”Jedwab”, czy „Kocham Cię jak Irlandię”. Tak, tak  konkretniej koncert zespołu Róże Europy, który dostarczył nam potężną dawkę emocji. Band zaprezentował publiczności utwory ze swojego nowego krążka „8”.

reklama

Niedziela przeminęła równie szybko. Tym razem Kino ukazało filmy, podesłane na konkurs Amatorskich Filmów Efektownych KAFE. Każda sztuka była uniwersalna i starannie dopracowana. Nie zabrakło wątków miłosnych,  ani także chwil grozy. Prościej ujmując: panowała ogromna różnorodność, co utrudniło jury wybór najlepszych prac.

Po obejrzeniu 16 etiud, które trwały do 15 minut, sędziowie udali się na półgodzinną naradę i wyłonili zwycięzców. Pierwszą nagrodę otrzymała Klaudia Rymarczyk za film "Blue Bird", drugie miejsce przypadło Łukaszowi Rembasowi, a trzecie Annie Czaplickiej za "Wędrówkę". Wyróżnieni zostali: Mateusz Kubiak i Piotr Bącała za "Prezentację Maturalną klasy 3F", Łukasz Królak za "9 świec" oraz Maciej Kościelski za "Dwa miejsca, dwie historie".

Klaps 2013 jest dopiero na półmetku. Już w kwietniu spotkamy się raz jeszcze, by usłyszeć werdykt i poznać laureatów XVI Przeglądu Etiud Studenckich.

Livia Polipowska

Podobne artykuły

Nowo wybudowana ul. Leśna gotowa. Budowa...

Nowo wybudowana ul. Leśna gotowa. Budowa kosztowała...

13-12-2019
Gm. Kawęczyn: Zakończono przebudowę drogi w...

Gm. Kawęczyn: Zakończono przebudowę drogi w Kowalach...

30-10-2019
Umowa podpisana. Wkrótce przebudowa drogi Dobra...

Umowa podpisana. Wkrótce przebudowa drogi Dobra -...

02-10-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama