Licealiści dyskutowali o ekorozwoju miasta i powiatu
Jeśli ktoś jest święcie przekonanym o tym, że dzisiejsza młodzież interesuje się tylko muzyką, kinem i modą, to osoba taka mocno zdziwiałby się obserwując wydarzenie, które w minioną środę gościły mury ZSO w Turku. Tam uczniowie „ogólniaka” debatowali wraz z zaproszonymi gośćmi na temat przyszłości kopalni i terenów poodkrywkowych, stanu lokalnych lasów czy też porządku na terenie miasta.
W dniu 20 marca w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Turku prowadzący spotkanie czyli Sylwia Powązka i Kamil Fret powitali nie tylko swych rówieśników, ale także przedstawicieli Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Turku, Nadleśnictwa w Turku, KWB „Adamów” oraz PGKiM. Goście zostali postawieni przed niełatwym zadaniem. Pani Katarzyna Krzysztofowicz wprawdzie w swej wypowiedzi odniosła się do kwestii roli Starostwa Powiatowego w lokalnym ekorozwoju, ale bardzo szybko „z sali” padły kolejne pytania. Młodzież chciała wiedzieć, która forma czystej energii jest opłacalna w naszej okolicy, jaki wpływ na przeloty ptaków miałaby budowa wiatraków, a także czy władze powiatu planują tworzenie nowych ścieżek rowerowych. Na nudę nie mógł narzekać także wysłannik Nadleśnictwa, którego pytano o to, czy aby wycinka drzew jest równoważona przez nowe nasadzenia. Witold Lewandowski miał też okazję wypowiedzieć się na temat dbałości o stan ścieżek dydaktycznych oraz w kwestii działań podejmowanych w celu likwidacji dzikich wysypisk śmieci.
Ciekawość licealistów zaspokoić musiał również przedstawiciel KWB „Adamów”, którego pytano m.in. o to, czy są jakieś inne pomysły na zagospodarowanie terenów pokopalnianych, niż tylko zbiorniki wodne. – Muszę wam powiedzieć, że gminy - na terenie których pracujemy - są bardzo zdeterminowane w wyszukiwaniu nowych rozwiązań. To już nie jest tak, że pokażemy zbiornik i już jest fajnie. W tej chwili trzeba szukać rozwiązań, podpatrywać najlepszych. Jako przykład powiem, że w kwietniu z kilkoma wójtami udajemy się podpatrywać wzorce, które zostały wypracowane w niemieckim górnictwie odkrywkowym i być może te najlepsze rozwiązania tu zostaną przeniesioną na polski rynek – informował Wiesław Siera. Z kolei Mirosław Mikołajczyk z PGKiM miał okazję naświetlić uczniom „ogólniaka” sprawę form zachęcania mieszkańców Turku do segregowania śmieci, a także powiedzieć co nieco o planach modernizacji oraz rozbudowy oczyszczalni ścieków.
W środę w auli ZSO poruszono również tematy utrzymania porządku na terenie OSiR-u oraz powstawania nowych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej. Debata odbyła się w ramach przygotowań do „XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży”. Tematem przewodnim tegorocznych obrad będzie „Lokalny Ekorozwój”. Organizatorem tego projektu jest Kancelaria Sejmu RP, a wspiera ją Ministerstwo Edukacji Narodowej, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Nad procesem przygotowania środowej debaty czuwały panie nauczycielki: Iwona Felisiak-Klecha, Joanna Zieniewicz oraz Teresa Ulatowska.
AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72