Dni Turku i Gminy Turek już za 4 dni!

środa 04 sierpnia 2021

Dominiki, Dominika, Protazego

20°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

20 lat po nadaniu imienia „Czwórce”

20 lat po nadaniu imienia „Czwórce”
 

„Generale - pozostajemy wierni Twoim ideałom” - pod takim hasłem 26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4 w Turku przebiegały obchody 20. rocznicy nadania szkole imienia Mieczysława Makarego Smorawińskiego.

Wzięli w nich udział: przedstawiciele rodziny Generała - Anna Szyper, Stanisław Zagrodzki wraz z siostrą Krystyną Sitarską, Krzysztof Fusiecki; władz samorządowych - sekretarz miasta Andrzej Drzewiecki, emerytowani dyrektorzy - Jadwiga Grzesznik, Franciszek Pyziak oraz nauczyciele, rodzice i uczniowie. Nie zabrakło również tych, którzy przed laty aktywnie działali w Komitecie Organizacyjnym - m.in. Romana Rybackiego oraz Jerzego Wesołowskiego. Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły - Maria Kukulska, witając przybyłych gości i dzieląc się refleksjami na temat minionego dwudziestolecia i roli, jaką Patron odegrał w kształtowaniu postawy patriotycznej dzieci i młodzieży.

reklama

Następnie, jak każdego roku, uroczystość poprowadziła przewodnicząca Samorządu Szkolnego zgodnie z przyjętym ceremoniałem szkoły. Takie chwile, jak uroczyste przekazanie sztandaru, Apel Poległych czy podniosła część artystyczna w wykonaniu dzieci, na długo zapiszą się w pamięci uczestników.

Z inicjatywą nadania szkole imienia Mieczysława Makarego Smorawińskiego wystąpił Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy RP. Uroczystość połączona z wręczeniem sztandaru i odsłonięciem popiersia odbyła się 30 kwietnia 1993 r. Szkoła Podstawowa nr 4 była pierwszą w województwie i jedną z nielicznych wówczas szkół w Polsce, która przyjęła imię jednej z ofiar Katynia, o których prawda była przez kilkadziesiąt lat ukrywana.

Kurator Oświaty Wojciech Zaleski wypowiedział wówczas znamienne słowa: „Użyczając swego imienia szkole, przyjmujesz pod swój patronat rzesze młodych Polaków, którzy zdobywać będą wiedzę dla dobra ogólnego i chwały Ojczyzny”. Pamięć tych słów towarzyszyła nauczycielom przez 20 lat pracy wychowawczej z uczniami. Poznali oni dokładnie tragiczne losy polskich oficerów pomordowanych na Wschodzie wiosną 1940 roku.

reklama

Poczet sztandarowy SP4 bierze udział we wszystkich uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Delegacja szkoły w 1995r. wzięła udział w pogrzebie gen. Mieczysława Smorawińskiego w Katyniu, w 2007 roku uczestniczyła w uroczystościach „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów” w Warszawie, a w 2010 roku w Krakowie pożegnała p. Ewę Bąkowską, wnuczkę Generała, tragicznie zmarłą w katastrofie smoleńskiej, która ostatni raz gościła w „Czwórce” z okazji  15. rocznicy nadania szkole imienia.

Sztandar, ufundowany przez Rodzinę, towarzyszył Jej w ostatniej drodze. Szkoła była także miejscem promocji książek o gen. M. Smorawińskim, Stanisława Fusieckiego „Generał Mieczysław Makary Smorawiński w stulecie urodzin” (1993) i Grzegorza Mazura „Syn ziemi turkowskiej i kaliskiej. Generał Mieczysław Smorawiński” (2012).  Gośćmi szkoły byli wtedy autorzy biografii Patrona, przedstawiciele Jego Rodziny oraz wszyscy, którym pamięć o Nim jest szczególnie bliska.

Kolejne pokolenia uczniów zdobywają wiedzę, przystępując  do konkursów  na temat życia i działalności Patrona, wykonują okolicznościowe gazetki, przygotowują wystawy, uczestniczą w spotkaniach z p. Anną Szyper, siostrzenicą Generała, uświetniają uroczystości wzruszającą recytacją, po której długo w pamięci pozostają słowa: „Tej nocy zgładzono wolność  w katyńskim lesie…”. 

materiał prasowy SP4

Podobne artykuły

Trzy dni szczepień bez konieczności...

Trzy dni szczepień bez konieczności rejestracji....

5 lip.
Apel Wójtów i Burmistrzów powiatu tureckiego do...

Apel Wójtów i Burmistrzów powiatu tureckiego do...

22-10-2020
Apel PSSE Turek do uczestników Mszy Świętej w...

Apel PSSE Turek do uczestników Mszy Świętej w Tokarach

22-10-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama