czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Świętowali uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Świętowali uchwalenie Konstytucji 3 Maja
 

Dnia 26 kwietnia2013 roku, w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku odbyła się uroczysta akademia, poświęcona 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Celem apelu było kształtowanie wśród uczniów poczucia przynależności narodowej. Apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego.

Gimnazjaliści z klasy 3c zaprosili Dyrekcję, Radę Pedagogiczną oraz uczniów do udziału w żywej lekcji historii, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Słowem i pieśnią, młodzież  przybliżyła  wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Chór szkolny, pod kierunkiem pani Ewy Giernalczyk, zaśpiewał piękne patriotyczne pieśni. m.in. „Witaj Majowa Jutrzenko”, ” Krakowiak Kościuszki” (Bartoszu, Bartoszu), czy też „Bartos Głowacki”.

reklama

Uczniowie przypomnieli, o obchodzonym 2 Maja Dniu Flagi państwowej i apelowali o zawieszeniu przed domami polskiej flagi, symbolu naszego narodu.

Pan Piotr Bińkowski dyrektor szkoły skierował do zebranych krótkie przemówienie, nawiązując do wydarzeń uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dzięki tej akademii, data 3 Maja 1791 roku  pozostanie dla gimnazjalistów datą wiele znaczącą. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy! I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, konstytucja majowa miała olbrzymie znaczenie. Wywołała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.

reklama

Montaż słowno-muzyczny przygotowały panie: Iwona Rosiak i Ewa Giernalczyk.

Materiał prasowy Gim 2 w Turku

Podobne artykuły

Wideo: Uroczysty apel, wspólne śpiewanie hymnu...

Wideo: Uroczysty apel, wspólne śpiewanie hymnu oraz...

09-11-2018
Burmistrz Romuald Antosik wygrywa w I turze z...

Burmistrz Romuald Antosik wygrywa w I turze z...

22-10-2018
Wybory 2018: Wodny plac za darmo?! Bińkowski...

Wybory 2018: Wodny plac za darmo?! Bińkowski...

26-09-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama