poniedziałek 28 września 2020

Libuszy, Wacławy, Wacława

reklama

SP1: Lekcja historii z IPN

SP1: Lekcja historii z IPN
 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 są uczestnikami Projektu Historycznego „Wehikuł czasu” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu. Celem projektu  jest rozwijanie wśród uczniów zainteresowania  przeszłością i wzbogacanie wiedzy nt historii PRL.

Projekt umożliwia poznanie najnowszej historii poprzez naukę połączoną z elementami zabawy. Jednym z działań projektu jest udział uczestników w zajęciach IPN, które przybliżą uczniom epokę PRL. 26 kwietnia uczniowie Jedynki uczestniczyli w  lekcji, na której zapoznali się z realiami życia codziennego w PRL poprzez kulturę materialną  tego okresu. Wcześniej uczniowie, jako prace domową mieli odnalezienie w swoim otoczeniu  przedmiotów z okresu PRL.

reklama

Ze  zgromadzonych przez uczniów eksponatów  w sali historycznej zorganizowano wystawę pt. „PRL a XXI wiek” Podczas lekcji zaprezentowane zostały zdjęcia, fragmenty filmów i kronik. Wiele emocji wywołały u uczniów  m.in. żartobliwe nazwy niektórych przedmiotów np. wisisko- lampa, przecisk- sitko, zamiatacz płaski-miotła ciągadło – klamka. Uczniowie wykonywali ćwiczenia dotyczących rozpoznawania historycznych przedmiotów, odkrywali ich historyczne oblicze, ale również poznali te, które już odeszły do historii. Ćwiczenia to przebiegały na zasadzie rywalizacji, która grupa rozpozna więcej. Najlepiej rozpoznawalne były przedmioty takie jak: pralka Frania, saturator, rzutnik, samochód Syrena ,Warszawa ,natomiast pewną trudność sprawiło rozpoznanie adapteru.

Kolejnym działaniem projektu jest udział uczniów w konkursie „Wehikuł czasu”. Uczniowie  mają za zadanie opisać, sfotografować przedmioty pochodzące z okresu tzw. Polski Ludowej 1945-1989, przedstawić czas rodzinnej interesującej, czy zabawnej  historii z nimi związanych, a więc co mówią o minionych czasach i do czego służyły.

materiał prasowy

SP1: Lekcja historii z IPN

Podobne artykuły

Ćwiczenia plutonu ratowniczego w Mirandzie

Ćwiczenia plutonu ratowniczego w Mirandzie

22 wrz.
Ćwiczenia strażaków we współpracy z...

Ćwiczenia strażaków we współpracy z Nadleśnictwem Turek

10 czerw.
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Niezbędne...

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Niezbędne wyposażenie...

5 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama