sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

7°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Nauczmy się śmiać od Czechów

Nauczmy się śmiać od Czechów
 

Wszystkich miłośników dobrego kina zapraszamy na kolejne spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego. Już w najbliższą środę tj. 15 maja o godz.17.00 wyświetlony zostanie film Jiřiego Menzla „Obsługiwałem angielskiego króla”. Autorem pierwowzoru literackiego jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy czeskich - Bohumil Hrabal.

Musiało minąć 12 lat, aby Jiři Menzel, jeden z najwybitniejszych twórców czeskiej nowej fali, zdecydował się ponownie stanąć za obiektywem kamery i nakręcić doskonałą komedię „Obsługiwałem angielskiego króla”. Spowodować mógł to tylko jeden człowiek, a właściwie to, co pozostało po jego śmierci. Mowa oczywiście o Bohumile Hrabalu, czeskim pisarzu, który jak nikt inny potrafił w żartobliwy sposób opowiadać o trudnych i niewygodnych sprawach. Pisarzu, który dla Menzla stał się autorytetem, ale i przyjacielem jeszcze na wiele lat przed powstaniem obrosłego w legendy filmu „Obsługiwałem angielskiego króla”. Być może to właśnie długoletnia współpraca sprawiła, że Menzel nawet po śmierci pisarza, tak doskonale poradził sobie z jego literacką materią i zawarł w filmowym obrazie wszystko to, co dla Hrabala najbardziej charakterystyczne.

reklama

W filmie przedstawiona została historia kelnera, który po latach, wychodząc z więzienie, w retrospektywnych obrazach przywołuje swoje życie. Mimo oportunistycznego podejścia, bez wątpienia charakteryzującego Jana Dite, trudno nie darzyć go sympatią. W obrazie Menzla nie ma bowiem oceny postępowania a tym bardziej próby rozliczenia się z niewygodnymi czasami. Dite nawet nie próbuje ich zrozumieć, a jedynie w każdej sytuacji kombinuje, jak ugrać coś dla siebie. Mimo to brutalna polityka wchodzi w jego życie z butami, determinując je i określając. Dlatego i jemu przyszło zapłacić swoją cenę za uczestnictwo w wielkich wydarzeniach.

Tych, którzy chcą zobaczyć wszystko to, co w Czechach najlepsze, a więc atmosferę legendarnych na całym świecie gospód, nieco Szwejkowską w wymowie historia i słodko-gorzki humor, którego tak bardzo zazdrościmy naszym sąsiadom zza Olzy zapraszamy w najbliższą środę (15.05), o godz. 17.00 do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej na pokaz filmu „Obsługiwałem angielskiego króla”. Prelekcję przed seansem wygłosi Ewelina Derucka.

Nauczmy się śmiać od Czechów

Podobne artykuły

W poszukiwaniu mogił żołnierzy. Organizacja...

W poszukiwaniu mogił żołnierzy. Organizacja "Pomost"...

16 sierp.
Kawęczyn. Uroczysta promocja książki o historii...

Kawęczyn. Uroczysta promocja książki o historii...

25 mrz.
Wideo: Historia kina w pigułce czyli niemal sto...

Wideo: Historia kina w pigułce czyli niemal sto lat...

14 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama