Dni Turku i Gminy Turek już za 4 dni!

środa 04 sierpnia 2021

Dominiki, Dominika, Protazego

20°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Nauczmy się śmiać od Czechów

Nauczmy się śmiać od Czechów
 

Wszystkich miłośników dobrego kina zapraszamy na kolejne spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego. Już w najbliższą środę tj. 15 maja o godz.17.00 wyświetlony zostanie film Jiřiego Menzla „Obsługiwałem angielskiego króla”. Autorem pierwowzoru literackiego jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy czeskich - Bohumil Hrabal.

Musiało minąć 12 lat, aby Jiři Menzel, jeden z najwybitniejszych twórców czeskiej nowej fali, zdecydował się ponownie stanąć za obiektywem kamery i nakręcić doskonałą komedię „Obsługiwałem angielskiego króla”. Spowodować mógł to tylko jeden człowiek, a właściwie to, co pozostało po jego śmierci. Mowa oczywiście o Bohumile Hrabalu, czeskim pisarzu, który jak nikt inny potrafił w żartobliwy sposób opowiadać o trudnych i niewygodnych sprawach. Pisarzu, który dla Menzla stał się autorytetem, ale i przyjacielem jeszcze na wiele lat przed powstaniem obrosłego w legendy filmu „Obsługiwałem angielskiego króla”. Być może to właśnie długoletnia współpraca sprawiła, że Menzel nawet po śmierci pisarza, tak doskonale poradził sobie z jego literacką materią i zawarł w filmowym obrazie wszystko to, co dla Hrabala najbardziej charakterystyczne.

reklama

W filmie przedstawiona została historia kelnera, który po latach, wychodząc z więzienie, w retrospektywnych obrazach przywołuje swoje życie. Mimo oportunistycznego podejścia, bez wątpienia charakteryzującego Jana Dite, trudno nie darzyć go sympatią. W obrazie Menzla nie ma bowiem oceny postępowania a tym bardziej próby rozliczenia się z niewygodnymi czasami. Dite nawet nie próbuje ich zrozumieć, a jedynie w każdej sytuacji kombinuje, jak ugrać coś dla siebie. Mimo to brutalna polityka wchodzi w jego życie z butami, determinując je i określając. Dlatego i jemu przyszło zapłacić swoją cenę za uczestnictwo w wielkich wydarzeniach.

Tych, którzy chcą zobaczyć wszystko to, co w Czechach najlepsze, a więc atmosferę legendarnych na całym świecie gospód, nieco Szwejkowską w wymowie historia i słodko-gorzki humor, którego tak bardzo zazdrościmy naszym sąsiadom zza Olzy zapraszamy w najbliższą środę (15.05), o godz. 17.00 do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej na pokaz filmu „Obsługiwałem angielskiego króla”. Prelekcję przed seansem wygłosi Ewelina Derucka.

Nauczmy się śmiać od Czechów

Podobne artykuły

Niecodzienne odkrycie we Wrzącej. Prace...

Niecodzienne odkrycie we Wrzącej. Prace ekshumacyjne...

10 lip.
Paweł Janicki - Czerwcowa rocznica

Paweł Janicki - Czerwcowa rocznica

23 czerw.
Wideo: 680 rocznica nadania praw miejskich i...

Wideo: 680 rocznica nadania praw miejskich i...

25 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama