piątek 26 kwietnia 2024

Marii, Marzeny, Ryszarda

reklama

Edukacja po nowemu w ZST

Edukacja po nowemu w ZST - Źródło: sxc.hu / Svilen Milev
Źródło: sxc.hu / Svilen Milev 

Czy można ukończyć szkołę średnią z dwoma tytułami technika? Czy można będąc np. fryzjerem lub weterynarzem zdobyć ot tak umiejętności w dziedzinie użytkowania obrabiarek skrawających? Oczywiście, że tak – wystarczy jedynie mieć ukończone 18 lat i wykazać się chęcią do nauki.

Dzisiejszy rynek pracy wymaga o osób niezamierzających tkwić w „pośredniaku” elastyczności oraz solidnego wykształcenia. Reakcją na te oczekiwania są zmiany w kształceniu zawodowym, wprowadzone we wrześniu 2012 r. przez MEN. Dzięki nim już najbliższej jesieni w Zespole Szkół Technicznych w Turku rozpoczną się bezpłatne kursy kwalifikacyjne. Dlaczego warto z nich skorzystać? Pozwalają one ukończyć szkołę z tytułem technika w dwóch zawodach lub zdobyć dodatkowe umiejętności, potwierdzone stosownym egzaminem.

reklama

Kwalifikacja to nic innego, jak wyodrębniony w danym zawodzie zestaw oczekiwanych efektów kształcenia. Przykładowo, by zostać technikiem informatykiem trzeba opanować 3 kwalifikacje: E.12. – Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych, E.13 – Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami oraz E.14 – Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami. Przyswojenie tego zasobu wiedzy wiązać się będzie ze zdaniem 3 egzaminów potwierdzających kwalifikacje, a następnie z otrzymaniem świadectw, wydanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Jak ta reforma szkolnictwa zawodowego wyglądać będzie w praktyce? Uczniowie ZST będą mogli skończyć swą edukację z dwoma tytułami technika. Jak to możliwe? Za przykład niech posłuży nam zawód technika ekonomisty. Osoby kształcące się w tym kierunku w ciągu 4 lat nauki w murach ZST zdobędą takie kwalifikacje, jak: A.35. – Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji oraz A.36. – Prowadzenie rachunkowości. Co ważne, te same 2 kwalifikacje są wymagane (ale nie tylko one) do osiągnięcia tytułu technika rachunkowości. W tym przypadku istnieje jeszcze tzw. kwalifikacja A.65. – Rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych. Tak więc oto młodzież dążąca do stania się technikiem ekonomistą może - ukończywszy 18 lat - dodatkowo zapisać się na kurs potwierdzający kwalifikację A.65 i dzięki temu przy „pomyślnych wiatrach” ukończyć szkołę z dwoma zawodami w garści.

Przykładów tego typu „edukacyjnych układanek” jest oczywiście więcej, a osoby skłonne uczęszczać na kwalifikacyjne kursy zawodowe mogą zyskać naprawdę atrakcyjne dla pracodawców wykształcenie. Przykładowo podjęcie kursu M.12. – Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych może otworzyć nam drogę do stania się elektromechanikiem pojazdów samochodowych. Nie bez znaczenia jest także szansa zdobycia takich certyfikatów, jak CiSCO (kwalifikacja E.13. – Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami), Satel (E.20. – Eksploatacja urządzeń elektronicznych) Certyfikat Haas ( M.19. - Użytkowanie obrabiarek skrawających) itd.

Co z osobami, które nie są uczniami ZST, a być może skończyły już liceum, studia itp. One także mogą skorzystać z oferty kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Jeśli okaże się bowiem, że chcemy się nieco przebranżowić, zdobyć nową wiedzę i umiejętności, by móc swobodniej poruszać się na rynku pracy, to właśnie zmiany w kształceniu zawodowym dają nam na to szansę. Nie trzeba przerabiać całego programu, wymaganego do uzyskania tytułu danego technika – możemy ot tak wybrać sobie pojedyncze kwalifikacje, jak np. A.25. – Wykonywanie i realizacja projektów multimedialnych czy E.8. – Montaż i konserwacja instalacji elektrycznych. Dzięki temu w czasie weekendowych, organizowanych przez 3 semestry zajęć zdobędziemy umiejętności, które mogą przydać nam się w nowym miejscu.

reklama

Z dobrodziejstw kwalifikacyjnych kursów zawodowych mogą korzystać osoby, które nie mając jeszcze matury chcą stać się technikiem. Ci zainteresowani dzięki kursom będą zdobywać potrzebne kwalifikacje na poziomie technika i jednocześnie przygotowywać się do uzyskania wykształcenia średniego. Za sprawą kursów potrzebne do zdobycia technika kwalifikacje dość szybko uzupełnią również absolwenci zasadniczych szkół zawodowych, gdyż nie będzie ciążyła na nich konieczność powtarzania odbytego już kształcenia.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpłatnych kwalifikacyjnych kursów zawodowych, które jesienią zostaną zainicjowane w Zespole Szkół Technicznych w Turku, można uzyskać w sekretariacie uczniowskim (pok. 03 lub w pok. 01 budynek A). Warto się pospieszyć - pomimo tego, że zajęcia rozpoczną się dopiero w październiku, obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Drzwi Otwarte w ZST 2024. Zobacz jak fajnie...

Drzwi Otwarte w ZST 2024. Zobacz jak fajnie jest w Technikum!

24 kw.
Zapraszamy na Drzwi Otwarte w Zespole Szkół...

Zapraszamy na Drzwi Otwarte w Zespole Szkół Technicznych w Turku już...

21 kw.
X jubileuszowa edycja

X jubileuszowa edycja "PRETTY WOMAN"

9 mrz.
Wideo: Brawo! Brawo! Brawo czyli polonez...

Wideo: Brawo! Brawo! Brawo czyli polonez maturzystów ZST Turek 2024

5 lt.
Sobotni wieczór z eleganckim polonezem...

Sobotni wieczór z eleganckim polonezem maturzystów ZST Turek....

4 lt.
Oto klasy maturalne Zespołu Szkół...

Oto klasy maturalne Zespołu Szkół Technicznych w Turku A.D.2024....

3 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama