czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Zwierzaki w opałach

Zwierzaki w opałach - Źródło: sxc.hu/diego medrano
Źródło: sxc.hu/diego medrano 

Tego roku lato przyniosło temperatury porównywalne do krajów Czarnego Lądu i śródziemnomorskich kurortów. Gdy słupki rtęci idą w górę, trudno jest wytrzymać nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Właściciele jednak zamiast pomagać swoim pupilom, często narażają ich zdrowie i życie. W jaki sposób?

Jak pisze zatroskany Czytelnik, mieszkaniec Turku, idąc na zakupy do marketów, częstym widokiem na parkingach są psy uwięzione w samochodach. Pupile czekają na właścicieli, którzy na „chwilkę” wyskoczyli po zakupy. Ta chwila trwa nieraz pół godziny i dłużej. Przez ten czas zwierzaki muszą przebywać w zamkniętym, metalowym pomieszczeniu bez cyrkulacji powietrza, gdzie temperatura dochodzi nawet do 60 stopni Celsjusza.

reklama

Postanowiliśmy przyjrzeć się temu problemowi. Statystyki są dość ponure: co roku w ten sposób ginie nawet do 40 tys. zwierząt, głównie psów. Nieodpowiedzialni właściciele robią spokojnie zakupy w klimatyzowanym markecie, nie zdając sobie sprawy z warunków panujących w nagrzanym aucie.

Dla czworonoga to realne ryzyko udaru, przegrzania, a nawet uduszenia. Dla właścicieli- odpowiedzialność karna za znęcanie się nad zwierzęciem. Zgodnie z Ustawą o Ochronie Praw Zwierząt za spowodowanie śmierci zwierzęcia grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, kary grzywny etc.

Zaalarmowani przechodnie, widząc zwierzę czekające w aucie na właściciela powinni wezwać policję. Jeśli stróże prawa uznają, że sytuacja jest poważna, mają prawo wybić szybę w celu uwolnienia czworonoga.

Co roku w okresie letnim pojawiają się kampanie walczące z porzucaniem zwierząt oraz narażaniem ich na utratę zdrowia lub życia. Także my apelujemy o empatię i rozsądek. Stare przysłowie mówi, iż pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. A czy o przyjaciół nie trzeba dbać?

reklama

M.A.

Podobne artykuły

"Urodzinowo Bajkowo" - Cyrk Korona z jubileuszową...

25 kw.
Nadpobudliwość u zwierząt - czy to zawsze problem?

Nadpobudliwość u zwierząt - czy to zawsze problem?

20 kw.
Zagubiony Bernardyn już w schronisku oczekuje...

Zagubiony Bernardyn już w schronisku oczekuje na...

07-04-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama