piątek 25 kwietnia 2025

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

240 lat historii czyli jubileusz poświęcenia kościoła w Wyszynie

240 lat historii czyli jubileusz poświęcenia kościoła w Wyszynie
 

24 października w Wyszynie odbyła się uroczysta msza święta z okazji 240. rocznicy poświęcenia miejscowego kościoła. Liturgię koncelebrowali proboszcz ksiądz  Włodzimierz Pawłowski, pochodzący z wyszyńskiej parafii ksiądz Tomasz Bartczak z Kazachstanu oraz ksiądz kanonik Mieczysław Piotrowski. Uroczystość zgromadziła wielu wiernych, dla których świątynia jest nie tylko miejscem modlitwy, ale także symbolem trwałości tradycji. Msza dziękczynna zakończyła się śpiewem pieśni którą sto lat temu Wawrzyniec Sielski napisał na odsłonięcie wyszyńskiego obrazu Matki Bożej Czuwającej.

Duchowe i historyczne dziedzictwo świątyni w Wyszynie

Kościół w Wyszynie, poświęcony 24 października 1784 roku, jest świadectwem nie tylko duchowej potrzeby mieszkańców, ale także ambicji jego fundatora – Rafała hrabiego Gurowskiego. Zbudowany dwa lata wcześniej, w 1782 roku, na polecenie hrabiego, kościół stał się miejscem szczególnym dla Wyszyniaków. Hrabia Gurowski hojnie uposażył świątynię, przekazując cenne dary, w tym cudowny obraz Matki Bożej Czuwającej, przeniesiony z zamku w Wyszynie.

reklama

Budowa kościoła miała nie tylko na celu zapewnienie mieszkańcom miejsca do modlitwy, ale również podkreślenie pozycji i wpływów rodu Gurowskich. Hrabia Gurowski, korzystając z wstawiennictwa swojego brata, księdza Melchiora Mateusza Gurowskiego, uzyskał od papieża Piusa VI cztery odpusty „na wieczne czasy” dla nowo wybudowanej świątyni, co miało przyciągnąć wiernych i nadać kościołowi szczególną rangę.

W 1784 roku, oprócz poświęcenia kościoła, miały miejsce także inne ważne wydarzenia. 16 czerwca erygowano Bractwo Szkaplerza Świętego – jedno z najstarszych w Polsce, które działa do dzisiaj. Hrabia Gurowski sprowadził również do Wyszyny relikwie świętej Ludwiki, patronki swojej żony, co nadało kościołowi dodatkowego znaczenia. Pierwszy odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej odbył się dwa dni po sprowadzeniu relikwii, a mieszkańcy Wyszyny zostali duchowo przygotowani na to wydarzenie poprzez trzytygodniowe misje prowadzone przez bernardynów z Koła.

Kościół w Wyszynie - symbol tradycji i wiary

Choć kościół nigdy nie został konsekrowany przez biskupa, poświęcenie, które miało miejsce w 1784 roku, przetrwało w pamięci wiernych i do dzisiaj jest obchodzone jako ważne wydarzenie w życiu parafii. Jak zaznaczył ksiądz Cielecki podczas wizytacji w 1835 roku, świątynia pozostaje symbolem religijnego i społecznego dziedzictwa.

Dzisiaj, po 240 latach, kościół w Wyszynie jest miejscem, gdzie tradycje duchowe i kulturowe łączą kolejne pokolenia. Mimo że jego budowa była także wyrazem ambicji Rafała Gurowskiego, to dla wiernych jest przede wszystkim miejscem modlitwy i spotkań z Bogiem.

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
Podobne artykuły
Powrót do korzeni. OSP Turek odzyskuje...

Powrót do korzeni. OSP Turek odzyskuje sztandar sprzed 90 lat

19 kw.
Strażacki dzwon gotowy. OSP Turek świętuje...

Strażacki dzwon gotowy. OSP Turek świętuje jubileusz 150-lecie istnienia

11 kw.
35 lat wsparcia i empatii. MOPS w Turku...

35 lat wsparcia i empatii. MOPS w Turku świętował jubileusz

5 kw.
Upominki. Dlaczego wręczamy sobie prezenty?

Upominki. Dlaczego wręczamy sobie prezenty?

21 mrz.
Dir Computer świętuje 25 lat! Niespodzianki,...

Dir Computer świętuje 25 lat! Niespodzianki, rabaty i konkurs dla...

19 mrz.
Złote Gody w Malanowie. Odznaczono 26 par...

Złote Gody w Malanowie. Odznaczono 26 par medalami za długoletnie...

27 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama