wtorek 27 września 2022

Damiana, Mirabeli, Wincentego

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

50 mandatów w środę, 35 w czwartek. Trwa akcja "Prędkość - zero tolerancji"

50 mandatów w środę, 35 w czwartek. Trwa akcja
foto: www.turek.policja.gov.pl 

Osoby, które kierują swoimi autami w taki sposób, że aż proszą się o utratę prawa jazdy lub pokaźny mandat, będą musiały mieć się na baczności. Niedziela 19 marca stała się początkiem trwającej tydzień akcji „Prędkość – zero tolerancji”. „Przez najbliższy tydzień kilkuset policjantów będzie konsekwentnie egzekwowało przestrzeganie przepisów dotyczących dozwolonych prędkości na wielkopolskich drogach” – informuje Policja.

Choć akcja "Prędkość - zero tolerancji" trwa od kilku dni, kierowcy w środę i czwaretk nie wykazali zbytniej ostrożności. – W trakcie czwartego dnia działań czyli w środę skontrolowano łącznie 65 pojazdy,  w tym samochody osobowe – 59, samochody ciężarowe – 5, motorower - 1. W 50 przypadkach powodem kontroli były popełnione wykroczenia drogowe, za które policjanci nałożyli 50 mandatów karnych. 31 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. Wszyscy kontrolowani kierowcy byli trzeźwi. Ponadto zatrzymano 7 dowodów rejestracyjnych. W czwartek, w trakcie działań, policjanci ujawnili 52 wykroczeń w ruchu drogowym, z czego 35 to były przekroczenia dopuszczalnej prędkości.Do 10 przekroczeń prędkości doszło w rejonach przejść dla pieszych. Tego dnia mundurowi z drogówki zatrzymali też 6 dowodów rejestracyjnych za niewłaściwy stan techniczny pojazdów – informuje KPP w Turku.

reklama

We wtorek 21 marca, podczas trzeciego dnia akcji, policjanci przeprowadzili kontrolę 81 pojazdów. – 62 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi, z czego 40 osób za przekroczenie dozwolonej prędkości. Do 9 przekroczeń prędkości doszło w rejonie przejść dla pieszych. 4 kierowcom zatrzymano  dowody rejestracyjne – podaje KPP w Turku.

Poniedziałek był drugim dniem akcji. Jak upłynął? – Podczas poniedziałkowych działań skontrolowano łącznie 83 pojazdów, w tym samochody osobowe – 56, samochody ciężarowe – 27, busy – 8. Policjanci ujawnili 50 wykroczeń w ruchu drogowym, w tym za przekroczenie dopuszczalnej prędkości zostało ukaranych 15 kierujących pojazdami.  Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 19 dowodów rejestracyjnych z uwagi na zły stan techniczny pojazdów – wskazuje KPP w Turku.

Przyopominamy, że już pierwszy dzień akcji pokazał, że kierowcy nie są zbyt ostrożni. – Efektem pracy funkcjonariuszy było skontrolowanie 81 pojazdów, w tym 8 busów i 4 samochodów ciężarowych. W trakcie działań policjanci ujawnili 48 wykroczeń w ruchu drogowym, z czego 32 to były przekroczenia dopuszczalnej prędkości. 20 przekroczeń prędkości miało miejsce w rejonach przejść dla pieszych. Policjanci zatrzymali także 8 dowodów rejestracyjnych. W Turku na ulicy Kolskiej Szosie policjanci zatrzymali 20-letniego mężczyznę, który kierował rowerem będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie na zawartość alkoholu  wykazało ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu – informowała w poniedziałek KPP w Turku.

To, że policjanci konturują prędkość pojazdów, nie jest niczym nowym. Wszakże gdyby kierowcy nie mieli zbyt „ciężkiej nogi”, wielu kolizji i wypadków udałoby się uniknąć. Najbliższy tydzień będzie czasem wzmożenia owych kontroli. „Policjanci będą zwracali szczególną uwagę na każde, nawet najmniejsze przekraczanie przepisów w tym zakresie” – przestrzega KWP w Poznaniu.

reklama

Warto te słowa wziąć sobie do serca, ponieważ za zbyt szybką jazdę można stracić prawo jazdy na kilka miesięcy. Nie są to pojedyncze przypadki. Jak podaje KWP w Poznaniu, w 2016 roku w naszym województwie z prawem jazdy na 3 miesiące rozstało się aż 2 821 osób. Wystarczyło przekroczyć prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. W tym roku kierowcy także wiecznie się gdzieś śpieszą. W okresie od 1 stycznia do 28 lutego zatrzymano 316 praw jazdy. Ilu mieszkańców powiatu tureckiego pozbędzie się prawa jazdy podczas akcji „Prędkość – zero tolerancji”?

Jak uniknąć takiej sytuacji? Najlepiej zajrzeć na stronę www.turek.policja.gov.pl. W ostatnich dniach pojawił się tam szereg artykułów, dotyczących przepisów ruchu drogowego i tego, na jaką karę naraża się kierowca, przekraczając prędkość. Jakie utrudnienia w prowadzeniu auta wywołuje większa prędkość? Jak wydłuża się droga hamowania? O tym wszystkim można przeczytać w najnowszych tekstach, zamieszczonych w dziale aktualności na wspomnianej stronie KPP w Turku.

AW

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Pirat drogowy złapany w Żeronicach. Po...

Pirat drogowy złapany w Żeronicach. Po zabudowanym...

23 mrz.
Policyjny pościg w Malanowie. 3 tysiące mandatu...

Policyjny pościg w Malanowie. 3 tysiące mandatu dla...

12 mrz.
Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

09-09-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama