wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Gm. Turek: Zarząd świetlicy czyli co?

Gm. Turek: Zarząd świetlicy czyli co?
 

Podczas XL sesji Rady Gminy Turek tamtejsi samorządowcy niejednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie określenia regulaminu korzystania ze świetlic wiejskich. Przy tej okazji pojawiło się pytanie komu mają podlegać te przybytki.

We wspomnianym projekcie uchwały zapisano, iż działalność świetlic ma na celu integrację środowiska lokalnego, inicjowanie aktywności mieszkańców oraz prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej i sportowej, a miejsca te podlegać mają Zarządom, które będą wybierać spośród siebie osobę, która będzie wykonywać obowiązki gospodarza (przez okres 6 miesięcy).

reklama

Ów Zarząd stał się powodem do rozpoczęcia dyskusji. Pewne obiekcje miał m.in. radca prawny. – Państwo wprowadzają taki organ, nazwany Zarządem, który szczerze mówiąc nie pojawia się ani w ustawie o samorządzie gminnym, ani w statucie żadnego sołectwa – zwracał uwagę Michał Harasny proponując by, nie uciekać się zaraz do powoływania Zarządów, ale raczej do korzystania z instytucji tzw. zebrania wiejskiego lub Rady Sołeckiej.

Innego zdania był Edward Kończak. Przewodniczący Rady Gminy Turek stwierdził, że w idei powołania Zarządów chodzi o to, by o funkcjonowaniu świetlicy decydowała możliwie pełna reprezentacja społeczeństwa danej miejscowości. Optymistą nie był za to Lucjan Filipiak. Samorządowiec stwierdził wprost, że pewnie po pierwszym spotkaniu w nowej czy odnowionej świetlicy szybko pojawi się problem, kto chociażby powinien zabrać się za sprzątanie, a niejedna osoba zapomni przy okazji, że tego typu mienie trzeba należycie szanować. Koniec końców radni przyjęli projekt uchwały w sprawie określenia regulaminu korzystania ze świetlic wiejskich przy dwóch głosach wstrzymujących.

W skład Zarządu świetlicy wejdzie: sołtys (lub osoba przez niego wskazana), radny (lub radni), po jednym przedstawicielu organizacji i stowarzyszeń działających w danej wsi oraz jedna osoba wyłoniona przez zebranie wiejskie. W przypadku odpłatnego korzystania ze świetlicy, wysokość opłaty w drodze uchwały ustali Rada Gminy.

reklama

AW

Podobne artykuły

Wietchinin: PiS zachęca do głosowania. Buchelt...

Wietchinin: PiS zachęca do głosowania. Buchelt i...

09-10-2018
Malanów: Wsparli remont Łąkowej i budowę...

Malanów: Wsparli remont Łąkowej i budowę chodnika w...

03-08-2018
Miłaczew: Wydali milion, przebudowali...

Miłaczew: Wydali milion, przebudowali "powiatówkę"....

18-10-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama