poniedziałek 26 września 2022

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wytwórnia probiotyków otwarta. Brudzew jak dolina krzemowa?

Wytwórnia probiotyków otwarta. Brudzew jak dolina krzemowa?
Panowie Stanisław Kolbusz i Sławomir Gacka.  

W miniony weekend setki gości z różnych zakątków Polski i zagranicy pojawiły się w Bratuszynie. Wszystkie te osoby zjawiły się we wspomnianej wsi gminy Brudzew, by wraz z „ojcami założycielami” firmy ProBiotics Polska czyli Sławomirem Gacką i Stanisławem Kolbuszem cieszyć się z otwarcia wytwórni probiotyków.

Firma ProBiotics Polska – która ma na swoim koncie chociażby Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za promocję i wdrażanie naturalnych technologii mikrobiologicznych w polskim rolnictwie oraz przyznawaną przez TIG nagrodę "Firma Roku 2012" w kategorii małych przedsiębiorstw – jest firmą rodzinną, która rozpoczęła swą działalność w 2006 roku. ProBiotics Polska może szczycić się tym, że jest pierwszą firmą w Europie i trzecią na świecie, wytwarzającą tzw. probiotyczne kultury mateczne.

reklama

Uroczyste otwarcie wytwórni probiotyków ProBiotics Polska w dniu 23 listopada rozpoczęło się od Mszy św. w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie. Dalsza część uroczystości odbyła sie już w Bratuszynie w siedzibie firmy. Tam poświęcenia wytwórni dokonali ks. prof. Bogumił Gacka oraz ks. proboszcz Jacek Buda, a tuż potem nadszedł czas na wystąpienia organizatorów i gości. Co ciekawe, owo otwarcie należy uznać za wręcz niespotykanie demokratyczne. Choć zazwyczaj w tego typu przypadkach honory maja prawo czynić niewielka grupa VIP-ów, tym razem przez przestrzeń korytarza wytwórni rozciągnięto kilka metrów symbolicznej szarfy, a każdy zainteresowany mógł przeciąć jej kawałek.

Uczestniczymy w wielkim wydarzeniu, które w gminie Brudzew, w Bratuszynie ma miejsce. Być może w przyszłości będzie to swoista enklawa, która tak, jak dolina krzemowa w innych regionach świata, będzie zmieniać filozofię żywienia. Każdy człowiek chce żyć w zdrowym środowisko, oddychać czystym powietrzem, spożywać zdrową żywność. Myślę, że gmina Brudzew, Bratuszyn i ludzie, którzy podjęli się tej inicjatywy, będą rozsławiać to miejsce z pożytkiem dla nas, nie tylko w  kraju, ale i poza granicami, chociażby w UE, a współpraca  z USA dobitnie świadczy o tym, że to ma wymiar światowy – mówił wicemarszałek Sejmu - Eugeniusz Grzeszczak. Wśród gości wydarzenia znaleźli się także m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego - Andrzej Grzyb, wicestarosta Władysław Karski, wójt gminy Brudzew - Cezary Krasowski, wójt gminy Turek - Karol Mikołajczyk, burmistrz Turku - Zdzisław Czapla, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii - Lesław Szabłoński, prof. Włodzimierz Grajek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, czy też Piotr Kwieciński - właściciel firmy Vet-Lab w Brudzewie.

Po serii przemówień przyszedł czas na poczęstunek. Uczestnicy uroczystości obejrzeli ponadto prezentację multimedialną, poświęconą zagadnieniu wytwarzania wyrobów probiotycznych, jak również film dokumentalny "Zaufać naturze". Podczas otwarcia wytwórni probiotyków  wręczono także odznaczenia ministerialne „Zasłużony dla rolnictwa”

AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Podobne artykuły

Nowy sklep Prima Zdrowie w Turku

Nowy sklep Prima Zdrowie w Turku

14-06-2019
Kawęczyn: 70-lecie OSP Żdżary i Gminny Dzień...

Kawęczyn: 70-lecie OSP Żdżary i Gminny Dzień Strażaka

29-04-2017
Kaczki Średnie: Na naradzie rocznej OSP...

Kaczki Średnie: Na naradzie rocznej OSP dyskutowali...

22-04-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama