sobota 18 września 2021

Ireny, Irminy, Stanisława

12°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Malanów zrobi własny PKS!

Malanów zrobi własny PKS! - foto: A. Wszędybył
foto: A. WszędybyłWójt Gerard Krzeszewski. 

W wielu gminach utyskuje się na obecną kondycję turkowskiego PKS-u, organizację kursów itp., ale w Malanowie samorządowcy poszli krok dalej, przechodząc od lamentów do czynu. W dniu 2 grudnia w sali konferencyjnej tamtejszego Urzędu Gminy odbyła się XXXIV Sesja Rady Gminy, a w jej trakcie zdecydowano o powołaniu gminnej jednostki organizacyjnej pod nazwą „PKS Malanów”, która – jeśli nic nie stanie na przeszkodzie – zacznie działać już w marcu 2014 roku.

Projekt uchwały, nad którym przyszło dyskutować samorządowcom, zakładał powołanie PKS-u z siedzibą przy ul. Słonecznej w Malanowie. Jednostka ta ma prowadzić działalność w oparciu o majątek przekazany przez gminę, a jej podstawowym celem jest realizacja zadań własnych gminy w  zakresie lokalnego transportu zbiorowego. Jej organem założycielskim jest Rada Gminy Malanów, a nadzór nad jej działalnością sprawuje wójt.

reklama

Czy powoływanie do życia PKS Malanów to porywanie się z motyką na słońce przez władze gminy? Zdaniem wójta bynajmniej nie. – Mamy taką jednostkę organizacyjną, która wystawia kilka tysięcy faktur rocznie. Ona nazywa się PGK. Mamy więc to przećwiczone i działa to mam nadzieję dobrze. (...) Tam jest budżet około miliona złotych i tu też będzie blisko miliona. Tworzymy jednostkę, która jest w stanie zapewnić nam to, co i tak musimy mieć zapewnione. (…) Jak mi się nie uda, to marny mój los, a jak mi się uda, no to image mi się poprawi – mówił patrząc z optymizmem w przyszłość Gerard Krzeszewski.

Władze gminy myślą o zapewnieniu 3 dużych pojazdów i 4 małych, ewentualnie uruchomienie kursu do Kaczek Średnich może spowodować pozyskanie dodatkowego pojazdu. Autobusy mają jeździć z Malanowa do Turku co godzinę, no i wracać, a na linii Piętno-Skarżyn pojawiać się co 2 godziny.

Projekt uchwały ws. powołania gminnej jednostki organizacyjnej pod nazwą „PKS Malanów”, poparło 7 samorządowców, 5 wstrzymało się od głosu. Na dochody jednostki mają składać się pieniądze pozyskiwane m.in. dzięki sprzedaży biletów jednorazowych i miesięcznych, realizacji przez PKS Malanów dowozów szkolnych itd. Rozważane jest wprowadzenie biletów trzygodzinnych.

reklama

Jak można było się dowiedzieć w trakcie sesji, PKS Malanów ma działać dzięki pojazdom wziętym w leasing. Aktualnie władze gminy myślą o zapewnieniu 3 dużych pojazdów i 4 małych, ewentualnie uruchomienie kursu do Kaczek Średnich może spowodować konieczność pozyskania dodatkowego pojazdu. Wedle wstępnych założeń, autobusy mają jeździć z Malanowa do Turku co godzinę, no i wracać. Z kolei pojazdy na linii Piętno-Skarżyn mają pojawiać się co 2 godziny. W przypadku dni nieszkolnych i świąt ta częstotliwość przejazdów spadać powinna o połowę. Rzecz jasna dowozy szkolne będą się rządzić swoimi prawami. Korzystając z okazji, sołtys Kąciak zaznaczył podczas sesji, że godziny przejazdów należy przystosować tak, by mogli z usług PKS Malanów korzystać pracownicy firmy Sun Garden.

Jestem za tym, że można to utrzymać i być dumnym. Miasto czy powiat bez poważnego transportu upadnie. Ja zajmuję się na razie gminą Malanów. Jej rozwój uwarunkowany jest dostępem mieszkańców do komunikacji transportu zbiorowego – wyraził swą opinię wójt dodając, że jeśli pomysł będzie działał sprawnie, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, by uruchomić linię Turek-Kalisz.

AW

Podobne artykuły

Pierwsza sesja Rady Gminy Malanów w 2021 roku

Pierwsza sesja Rady Gminy Malanów w 2021 roku

29 st.
Strażacy z gminy Malanów z wyższym ekwiwalentem

Strażacy z gminy Malanów z wyższym ekwiwalentem

28 st.
Po pijanemu ukradł autobus. Brak wyobraźni czy...

Po pijanemu ukradł autobus. Brak wyobraźni czy głupota?

17-08-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama