wtorek 27 września 2022

Damiana, Mirabeli, Wincentego

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Urban pytał, jak wielu osobom skomplikowała życie reorganizacja SP w Kotwasicach

Urban pytał, jak wielu osobom skomplikowała życie reorganizacja SP w Kotwasicach
 

W lutym podczas XXXVII sesji Rady Gminy Malanów stało się to czego najbardziej obawiało się wielu mieszkańców wsi Kotwasice - radni większością głosów podjęli uchwałę w sprawie przekształcenia tamtejszej Szkoły Podstawowej czyli likwidacji klas IV-VI. Kontrowersyjny temat powrócił podczas czerwcowej sesji. Radny Urban domagał się pokazania zestawień dotyczących tego, ilu uczniów zmieniło szkołę, a ilu nauczycieli straciło pracę, wójt Krzeszewski z kolei wskazywał, że czas na takie podsumowania nadejdzie, a póki co trwa konkurs na nowego dyrektora podstawówki w Kotwasicach.

Nasi Czytelnicy pamiętają, jak podjęcie wspomnianej uchwały poprzedził wielomiesięczny spór. Niejednokrotnie w sali obrad UG w Malanowie rodzice i nauczyciele mówili głośno o tym, że robi się krzywdę dzieciom i niszczy placówkę, z kolei wójt przypominał, że demografia jest bezlitosna, w szkole brakuje uczniów, a pewne osoby powinny zacząć myśleć o ekonomii i przestać trwać w mylnym wyobrażeniu o nieprzebranych bogactwach gminy Malanów.

reklama

O to, jaki efekt przyniesie za chwilę „przyklepane” już przekształcenie dopytywano w dniu 24 lipca. Radny Urban podczas interpelacji poprosił, by wójt wskazał, jak wielu uczniów począwszy od września kształcić się będzie w SP w Kotwasiach, a ilu młodych mieszkańców sołectwa Kotwasice będzie pobierało naukę w innych szkołach podstawowych na terenie gminy, a może nawet w placówkach w gminach sąsiadujących z gminą Malanów. Bronisław Urban dociekał też, jak reorganizacja odbiła się na kadrze pedagogicznej i pytał, ilu nauczycieli zostało zwolnionych z pracy.

Na te pytania będziemy mogli odpowiedzieć, gdy zaczniemy pracę nad organizacją po przerwie wakacyjnej szkół, po 20 sierpnia, gdyż wtedy dyrektorzy będą mieć bieżące informacje. W międzyczasie powiem, że właśnie jest rozpisany konkurs na dyrektora SP w Kotwasicach – wyjaśniał wójt. Jak zauważył Gerard Krzeszewski, na tę chwilę można powiedzieć, że do SP w Malanowie zapisano mnóstwo dzieci i okazało się, że np. w Kotwasicach w III klasie nie ma nikogo.

Odpowiedz nie mogła satysfakcjonować Bronisława Urbana, a wypowiedziom wójta nie zamierzała przysłuchiwać się też spokojnie sołtys Izydorczyk z Kotwasic: – Krótkie pytanko. Jaki był sens przekształcania SP w Kotwasicach i zamykania klas, skoro mój syn teraz idzie do V klasy i jak w SP w Malanowie były dwie, to teraz będą trzy. (…) Już kiedyś mówiłam, gdy zaczęliśmy ten temat 5 lat temu czy ileś tam - trzeba było zacząć od redukcji kadry nauczycieli, a nie od szkoły.

Wójt Krzeszewski starał się wytłumaczyć sołtys Izydorczyk, że zwiększenie ilości klas dla danego rocznika w SP w Malanowie tylko podziała korzystnie na rozwój uczniów. – Do V klasy wytrzymałem opór rodziców, ale jest mnóstwo dzieci, które wymagają mniejszych grup. Tam jest chyba po 27 dzieci w klasie, kilkoro jeszcze teraz dochodzi. I tak ten podział był z dyrektorem opóźniany – tłumaczył włodarz gminy Malanów.

reklama

Sołtys Izydorczyk nie dawała za wygraną i starała się pokazać, że przekształcenie podstawówki w Kotwasicach nie ma sensu: – Mamy piękną szkołę, piękne boisko, piękny plac zabaw. To ma puste zostać? Dla kogo? Dla pająków?

AW

Podobne artykuły

Malanów: Znów zaśpiewali

Malanów: Znów zaśpiewali "Na wesołą nutę". Nucą już...

25-10-2016
Malanów: Jest Sun Garden i jest bezrobocie?...

Malanów: Jest Sun Garden i jest bezrobocie? Zdaniem...

27-04-2016
Bronisław Urban członkiem Rady Normalizacyjnej...

Bronisław Urban członkiem Rady Normalizacyjnej...

06-04-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama