poniedziałek 27 września 2021

Damiana, Mirabeli, Wincentego

19°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Boleszczyn: 36 uczniów, ok. 873 000 zł kosztów. Czas na przekształcenie

Boleszczyn: 36 uczniów, ok. 873 000 zł kosztów. Czas na przekształcenie
 

Coraz więcej gmin boryka się z problemem szkół, w których dzieci jest niezbyt wiele, za to koszty ich działania nie są małe. Właśnie dlatego w Przykonie władze baczniej przyglądają się temu, co dzieje się w Boleszczynie, a większość samorządowców skłania się ku temu, by Szkoła Podstawowa w Boleszczynie była filią, nie odrębną placówką. Ma być to opcja zmiany najmniej drastycznej, ale pozwalającej na bardziej racjonalne gospodarowanie finansami. 

Podczas XII sesji Rady Gminy Przykona samorządowcy zajęli się projektem uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Boleszczynie w filię Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przykonie w Zespole Szkół w Przykonie oraz określenia struktury organizacyjnej tej szkoły. Pomysłów na poszukanie oszczędności w przypadku Boleszczyna było kilka, a zrobienie ze szkoły filii do najłagodniejsze rozwiązanie. Można by przecież szkołę zlikwidować całkowicie, czy też zlikwidować tylko część oddziałów (klasy IV-VI), ale takich kroków nikt nie chce podejmować. Stąd pomysł przekształcenia w filię, choć pewnie nawet ta idea nie może się pobadać rodzicom czy nauczycielom.

reklama

Jak zaznaczył wójt, wspomniane rozwiązanie daje większe szanse na to, że zagospodarowany zostanie czynnik ludzki czyli innymi słowy można liczyć na to, że mniej osób będzie drżało o swoją pracę. Te przekonywania nie do końca zostały dobrze odebrane przez radnego Dygasa, który mówił wprost, by nie robić aż takich nadziei kadrze z Boleszczyna, bo zapewne każdy swojego miejsca pracy nie utrzyma, nawet po łagodnych przekształceniach.

Co tu kryć – dzieci w Boleszczynie jest naprawdę mało, a na dodatek spora ich grupa nawet nie pochodzi z gminy Przykona, ale z gminy Dobra. Tymczasem roczny koszt działania placówki w 2015 roku wyniósł prawie 873 000 zł. – Szkoła w Boleszczynie jest szkołą drogą. Jej funkcjonowanie w roku 2015 zamknęło się kwotą 872 874 zł. Przypomnę państwu, że do szkoły uczęszcza 36 uczniów, w 6 rocznikach ale 4 oddziałach, gdyż są klasy łączone – mówił podczas sesji Zbigniew Bartosik zaznaczając, że przeważająca część uczniów to nie mieszkańcy gminy Przykona.

Obecnie w klasie I jest 6 uczniów (2 z gminy Przykona, 4 z gminy Dobra,) w klasie II – 7 uczniów (4 do 3), w klasie III – 3 (1 do 2), w klasie IV – 7 (wszyscy z gminy Dobra), w klasie V – 10 uczniów (6 z gminy Przykona, 4 z gminy Dobra) i klasie VI – 3 uczniów (wszyscy z gminy Dobra).  Niektóre klasy są łączone. W oddziale przedszkolnym znajduje się 6 dzieci.

reklama

Wspominany pomysł nie zachwycał wszystkich radnych. Niektórzy mówili o tym, że przekształcenie w filię nie przyniesie jakichś szczególnych oszczędności, a będzie pierwszym krokiem do upadku szkoły. Takiego właśnie zdania był m.in. radny Bober, narzekał także radny Albert. Mimo to,  koniec końców projekt uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Boleszczynie w filię Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przykonie w Zespole Szkół w Przykonie oraz określenia struktury organizacyjnej tej szkoły został przyjęty, gdyż poparło go aż 9 radnych.

AW

Podobne artykuły

Po 30 latach wyszły z piwnic. Nowa filia...

Po 30 latach wyszły z piwnic. Nowa filia biblioteki...

03-10-2016
Urban pytał, jak wielu osobom skomplikowała...

Urban pytał, jak wielu osobom skomplikowała życie...

28-07-2014
Znów zaoszczędzą na edukacji

Znów zaoszczędzą na edukacji

16-03-2012

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama