środa 08 lipca 2020

Arnolda, Edgara, Elżbiety

reklama

W Dziadowicach dziękowali za plony w słońcu i w deszczu

W Dziadowicach dziękowali za plony w słońcu i w deszczu
 

W dniu 24 sierpnia w miejscowości Dziadowice rolnicy i ich bliscy dokonali symbolicznego podsumowania letnich prac polowych w czasie Dożynek Gminno-Parafialnych. Choć wielu osobom humory (i fryzury) popsuły intensywne opady, to i tak świętowanie trwało do późnych godzin nocnych.

W minioną niedzielę mieszkańcy gminy Malanów tłumnie zgromadzili się na obchodach dożynkowych, które rozpoczęły się o godz. 15:00 uroczystą mszą świętą. W tym roku role starostów sprawowali Alina Koralewska oraz Jan Wojtczak czyli dwójka mieszkańców miejscowości Dziadowice. Pani Alina prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 35 ha, specjalizujące się w produkcji mleka, pan Jan także hoduje bydło, pracując w 15 hektarowym gospodarstwie. Po wspólnej modlitwie korowód dożynkowy przemieścił się na plac przy Szkole Podstawowej w Dziadowicach. Tam wszystkich przybyłych powitał wójt Gerard Krzeszewski.

reklama

W dzisiejszym dniu w Dziadowicach obchodzimy Gminne Święto Plonów Matki Ziemi. Ten dzień to czas odpoczynku po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim ogromna praca, codzienna troska mieszkańców wsi oraz głębokie przywiązanie do tradycji. Chciałbym wszystkim serdecznie podziękować za udział w dzisiejszych dożynkach – mówił wójt Krzeszewski, życząc wszystkim miłego spędzenia czasu w gronie bliskich i znajomych. Nie tylko włodarz gminy, ale i inni goście w dniu dożynek życzyli rolnikom godziwych wynagrodzeń za ich pracę oraz poszanowania całorocznego trudu. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego dzielenia się chlebem.

Kluczowym elementem uroczystości dożynkowych były prezentacje wieńców, przygotowanych przez sołectwa. Finalnie najpiękniejszym wieńcem okazał się owoc pracy mieszkańców wsi Bibianna, a wyróżnienie otrzymał Malanów.

Wszystkich spragnionych doznań scenicznych zadowolić powinien przygotowany na tę uroczystość program artystyczny, na który złożyły się występy dzieci ze SP w Dziadowicach, Jarzębinek z Dziadowic, zespołów Akord i Akcent oraz gości ze Śląska czyli zespołu Wesoły Masorz i Przyjaciele. Podczas dożynek dokonano także uroczystego poświęcenia boiska piłkarskiego, na którym w derbach zmierzyły się Korona Dziadowice i PKS Apetito Orzeł Dziadowice Folwark. Rolnicze święto w gminie Malanów zakończyła zabawa taneczna.

AW

reklama

Obszerne fotorelacje z wydarzenia w materiałach "Rolnicy świętowali w Dziadowicach, zachwycając się aniołem z Bibianny" i "Proboszcz poświęcił boisko, a Orzeł uległ w derbach Koronie"

Podobne artykuły

Ludowe pieśni i pyszne jedzenie czyli Pierzok 2019

Ludowe pieśni i pyszne jedzenie czyli Pierzok 2019

17-11-2019
Darcie pierza w Bibiannie już w ten weekend!

Darcie pierza w Bibiannie już w ten weekend!

14-11-2019
Dobra: Na dożynkach świętowało miasto, gmina i...

Dobra: Na dożynkach świętowało miasto, gmina i cały...

01-09-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama