czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Wójt Władysławowa przegrał w sądzie z radnymi

Wójt Władysławowa przegrał w sądzie z radnymi - foto: freeimages.com / Jason Morrison
foto: freeimages.com / Jason Morrison 

Współpraca na linii wójt-radni z Klubu Radnych Niezależnych od dawna niespecjalnie się układała, więc także przed wyborami panowie weszli z sobą w konflikt. Kilkoro samorządowców poczuło się dotkniętych sugestiami mówiącymi, że to przez nich gmina straciła współpracę z konińskim Bankiem Żywności, więc postanowili spotkać się z wójtem na wokandzie. Sąd orzekł, iż materiał wyborczy ubiegającego się o kolejne 4 lata rządzenia włodarza Władysławowa zawierał informację nieprawdziwą. Od tego nieprawomocnego wyroku wójt może się jeszcze odwołać.

O sprawy związane z Bankiem Żywności spierano się nie raz na sesjach Rady Gminy Władysławów, a temat powrócił tuż przed wyborami. Oto bowiem ubiegający się o kolejną kadencję wójt w swoich ulotkach napisał m.in. „Przez niektórych radnych straciliśmy współpracę z konińskim Bankiem Żywności który wspierał potrzebujące rodziny – otrzymywaliśmy przecież 150 tys. zł rocznie żywności”. Na to, by wójt formułował takie wnioski nie mogli pozwolić sobie panowie Szustakowski, Cieślak, Szczeciński, Szkudlarek, Stasikowski i Wypych, a złożony przez nich wniosek sprawił, że w dniu 13 listopada – w trybie wyborczym – odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Koninie.

reklama

Jak można wyczytać w uzasadnieniu postanowienia, Sąd oddalił wniosek wójta o odroczenie rozprawy, albowiem stosownie do treści art. 111§ kodeksu wyborczego Sąd rozpoznaje wniosek w ciągu 24 godzin, a zatem argumenty, że uczestnik nie miał dostatecznie dużo czasu aby zapoznać się z materiałem dostarczonym mu przez Sąd, nie mogły być wzięte pod uwagę, skoro taki przyspieszony tryb działania przewiduje ustawa.

Sąd Okręgowy w Koninie po rozpoznaniu sprawy postanowił zakazać wójtowi rozpowszechniania nieprawdziwej informacji o treści „przez niektórych radnych straciliśmy współpracę z konińskim Bankiem Żywności, który wspierał potrzebujące rodziny”. Sąd ponadto orzekł przepadek materiałów wyborczych zawierających wspomnianą informację, a także nakazał wójtowi umieścić na turkowskich portalach internetowych stosowne sprostowanie.

W ocenie Sądu wnioskodawcy wykazali, że pełniąc funkcję radnych nie przyczynili się do zakończenia współpracy z Bankiem Żywności w Koninie, a zatem materiał wyborczy wójta Władysławowa zawierał informację nieprawdziwą. Zdaniem Sądu, wójt nie wskazał na czym opierał informację, którą zawarł w ulotce wyborczej, jakoby utrata współpracy z Bankiem Żywności spowodowana została postępowaniem radnych.

reklama

Wyrok jest nieprawomocny i wójt może się jeszcze od niego odwołać.

AW

Podobne artykuły

Władysławów: Wojewoda nie zna prawa, a radni...

Władysławów: Wojewoda nie zna prawa, a radni...

17-12-2016
Władysławów: Wójt bez winy ws Orlika. Radni...

Władysławów: Wójt bez winy ws Orlika. Radni osądzili...

07-10-2016
Mimo apelacji Krystian Ś. nadal winny. Sąd w...

Mimo apelacji Krystian Ś. nadal winny. Sąd w Koninie...

18-09-2015

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama