środa 05 sierpnia 2020

Emila, Karoliny, Kary

reklama

Klecha – bankowiec, który uratuje SP ZOZ?

Klecha – bankowiec, który uratuje SP ZOZ?
 

Podczas gdy wiele osób oczekuje na przeprowadzenie trwającej miesiące procedury konkursowej, która wyłoni kolejnego dyrektora szpitala, to jednak placówka boryka się z problemami, które czekać nie mogą. Z tego powodu Zarząd Powiatu zdecydował, iż obecnie pełnieniem obowiązków dyrektora placówki zajmie się Dawid Klecha – bankowiec, który ma jako sprawny manager ratować kondycję finansową SP ZOZ, by potem najprawdopodobniej wystartować we właściwym konkursie.

Poniedziałek 5 stycznia był w turkowskim SP ZOZ dniem spotkań. W godzinach rannych dyrektor Klecha i starosta Seńko spotkali się z pracownikami szpitala, nieco później odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli lokalnych mediów. W jej trakcie można było dowiedzieć się, kim jest Dawid Klecha – dla wielu osób zupełnie nieznana postać, od której zależeć będą teraz losy placówki.

reklama

Dawid Klecha od lat związanym jest z sektorem finansowym. Pełniący obowiązki dyrektora SP ZOZ   studiował w Wyższej Szkole Marketingu i Biznesu w Łodzi, na kierunku Marketing i Zarządzanie, a także w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi, również na kierunku Marketing i Zarządzanie. Po ukończeniu studiów Dawid Klecha trafił do Banku Śląskiego, a w 2001 roku związał się zawodowo z Bankiem Zachodnim WBK. Po kilkuletnim okresie pracy w Turku zapadła decyzja o przenosinach do Łodzi i podjęciu zadania zarządzania oddziałem banku w Aleksandrowie Łódzkim. Trzy lata później przyszedł czas na prowadzenie oddziału banku w  Łodzi. Nieco później Dawid Klecha zgłosił się do prestiżowego programu przygotowującego dyrektorów oddziałów bankowych do zarządzania dużymi i złożonymi strukturami. Jeszcze w trakcie trwania tegoż programu Dawid Klecha otrzymał propozycję zarządzania całym regionem, tj. 10 placówkami oddziałami bankowymi.

Przyszedł czas, gdy postanowiłem szukać nowych wyzwań. Czytam lokalną prasę, przeglądam internet, tam pojawiły się artykuły mówiące o tym, że szpitalu poszukiwana jest osoba na stanowisko dyrektorskie. Przeanalizowałem wszystkie za i przeciw, potem zwróciłem się z zapytaniem do pana starosty, czy faktycznie taka osoba jak ja jest tu poszukiwana i od tego momentu rozpoczęły się rozmowy, które doprowadziły do rozpatrzenia mojej kandydatury – wyjaśniał podczas konferencji Dawid Klecha.

Zarząd Powiatu zdecydował się pozyskać szybko nowego zarządcę szpitala z kilku powodów. Po pierwsze skończył się już urlop p.o. dyrektora Macieja Rosiaka, który wrócił do Starostwa Powiatowego na stanowisko dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Równocześnie w czasie przeciągnęła się procedura konkursowa wyboru nowego dyrektora, gdyż dwoje członków powołanej już Komisji Konkursowej złożyło rezygnacje. Zaowocowało to rozpoczęciem procedury od nowa. Tak więc oto Zarząd postawił na Dawida Klechę. – Nie ukrywam, że poszukiwaliśmy specjalisty, managera, który ma doświadczenie w obszarze finansowym, bankowym, który na wejściu potrafiłby się zmierzyć czy też przeprowadzić negocjacje z bankami, wypracować mechanizmy finansowania czy też spłaty zobowiązań. (…) Wiadomo, że szpital to nie będzie jedyny problem, nie będzie to jedyny obszar problemowy. Jest też kilka innych kwestii, którymi musimy się zająć. Właśnie dlatego potrzebujemy sprawnego managera, który odciąży jakby starostę i Zarząd i będzie łącznikiem między pracownikami a władzami powiatu, będzie wskazywał dobre pomysły – wyjaśniał starosta Mariusz Seńko dodając, że Dawid Klecha nie tylko wywiąże się teraz z bieżących zadań, ale też niebawem zapewne przystąpi do nowego konkursu jako jeden z kandydatów.

reklama

Poprzedni Zarząd Powiatu forsował ideę realizowania programu naprawczego, które to działanie nie zaowocowało sukcesem. Czy zatem nowy Zarząd w odżegna się od ujętych w tymże dokumencie pomysłów? – Zupełne odcinanie się od pewnych racjonalnych propozycji byłoby niewłaściwe. Jeśli coś jest zasadne i zostało poprzednio opracowane, to trzeba to wdrażać, jak np. ideę informatyzacji. Jeśli działanie jest racjonalne, to będziemy się do tego skłaniać, ale przede wszystkim to pan dyrektor będzie musiał opracować własny pomysł. Istotne będą też konsultacje z pracownikami, jednakże główną rolą jest rola dyrektora, który przedkładał będzie propozycje Zarządowi, a Zarząd i Rada Powiatu te propozycje przyjmą. Myślę, że jest duża wola osiągnięcia konsensusu i podejmowania działań, związanych ze szpitalem – stwierdził starosta.

Jednym z pomysłów starosty jest współpraca pomiędzy powiatami. – Może trzeba będzie podejmować współpracę z innymi powiatami. Takim naturalnym partnerem jest powiat kolski. Nasze dwa powiaty mogą tworzyć pewien obszar funkcjonalny, uzupełniać między sobą nawet funkcje szpitalne. Będziemy o tym rozmawiać ze starostą Oblizajkiem, jak i w szerszym gronie – deklarował podczas konferencji Mariusz Seńko.

AW

Podobne artykuły

Wideo: Ratownicy medyczni z SP ZOZ w Turku nie...

Wideo: Ratownicy medyczni z SP ZOZ w Turku nie...

26 lip.
Dziewięć nowych zakażeń i druga ofiara...

Dziewięć nowych zakażeń i druga ofiara koronawirusa...

11 lip.
Wideo: Konferencja PSL w ramach kampanii...

Wideo: Konferencja PSL w ramach kampanii...

24 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama