niedziela 16 maja 2021

Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

13°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

3 000 zł kary dla wójta, który nie zeznaje ws. Orlika

3 000 zł kary dla wójta, który nie zeznaje ws. Orlika
 

Niejeden mieszkaniec Władysławowa zastanawia się, kiedy wreszcie toczący się w turkowskim Sądzie Rejonowym proces w sprawie okoliczności powstania tamtejszego kompleksu Moje Boisko „Orlik 2012” znajdzie swój finał. Środę 4 lutego nastąpił kolejny etap postępowania w tej sprawie, a spotkanie w sądowej sali przerodziło się w zbiorową krytykę poczynań wójta który – jak stwierdził prokurator – „urządza sobie kpiny z wymiaru sprawiedliwości”.

Gwoli przypomnienia - zdaniem Prokuratury Okręgowej w Koninie realizacja inwestycji, jaką była budowa kompleksu Moje Boisko „Orlik” 2012 we Władysławowie, naraziła tę gminę na straty w wysokości ok. 309 tys. zł. W związku z tym prokuratura postawiła zarzuty trzem osobom – inspektorowi nadzoru, kierownikowi budowy oraz włodarzowi wspomnianego samorządu. Na przestrzeni lat zaczęły się toczyć w sprawie odrębne postępowania i tak oto w jednym z nich Krzysztof Z. jest podejrzanym, w drugim - w sprawie przeciw Mirosławowi W. – świadkiem.

reklama

Właśnie w dniu 4 lutego na ławie oskarżonych zasiadł Mirosław W. Mimo to w centrum uwagi znalazła się osoba wójta. Już na początku rozprawy prowadząca postępowanie sędzia poinformowała zebranych, że w dniu 23 stycznia, w godzinach popołudniowych, w domu wójta w Russocicach miało się odbyć jego przesłuchanie. Jak wskazała sędzia, w domu zastano tylko syna wójta,  który powiedział, iż ojciec znalazł się w szpitalu w Kole, nie potrafił jednak np. wskazać na jakim oddziale, niepowodzeniem skończyła się także próba nawiązania kontaktu telefonicznego ze świadkiem.

To zachowanie wywołało fale krytyki. Podczas środowej rozprawy prokurator Lewandowski stwierdził, iż wójt będący świadkiem w postępowaniu przeciw Mirosławowi W. „urządza sobie kpiny z wymiaru sprawiedliwości” np. przedkładając zwolnienia lekarskie na dzień przed terminem rozprawy. Z kolei prowadząca postępowanie sędzia stwierdziła, że świadek notorycznie nie stawia się na terminy rozpraw, przedkładając zaświadczenia lekarskie w dniu rozpraw.

Takie działania mają swoje konsekwencje. Za nieusprawiedliwioną nieobecność wójta w dniu 23 stycznia w jego domu w Russocicach we wskazanym miejscu i czasie została na niego nałożona kara 3 000 zł. Ponadto sędzia nie uwzględniła wniosku, dotyczącego uchylenia nałożonej wcześniej kary 1 000 zł, gdyż  w ocenie Sądu świadek nie usprawiedliwił dostatecznie swej nieobecności w dniu 26 listopada 2014 roku. Jak zauważyła sędzia, wójt mógł ówczesną nieobecność z powodu uszkodzonego samochodu usprawiedliwić przynajmniej telefonicznie.

reklama

Sprawa władysławowskiego Orlika powróci na wokandę jeszcze w lutym.

AW

Podobne artykuły

Orlik i Biblioteka Publiczna w Dobrej otwarte

Orlik i Biblioteka Publiczna w Dobrej otwarte

12-05-2020
Turek i Tuliszków otwierają

Turek i Tuliszków otwierają "Orliki". Są jednak...

06-05-2020
Myjnia na Wyzwolenia. Starostwo za, mieszkańcy...

Myjnia na Wyzwolenia. Starostwo za, mieszkańcy...

12-07-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama