Powrót komediowych wieczorów w Przystani. Już w piątek Stand-up!

piątek 17 września 2021

Franciszka, Lamberty, Narcyza

16°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Nycek pytał, po co mu radna powiatowa Gruszczyńska?

Nycek pytał, po co mu radna powiatowa Gruszczyńska?
 

Osoby obserwujące zachowanie co niektórych samorządowców podczas sesji Rady Gminy Malanów póki co mogą czuć się spokojne o kwestię współpracy na linii gmina – powiat turecki. Niestety mowa o byciu „spokojnym” o to,  że najwyraźniej ta współpraca może ułożyć się jak najgorzej. Przykład tego dał podczas sesji w dniu 9 lutego Zbigniew Nycek, szorstko obchodząc się z radną powiatową Zofią Gruszczyńską. – Bez wycieczek personalnych bardzo proszę – musiał upominać go przewodniczący Toms.

Dziwny sposób rozmów z władzami powiatu można było zauważyć już na poprzedniej sesji Rady Gminy Malanów. Gwoli przypomnienia - w jej trakcie pojawiły się nawoływania radnych powiatowych czyli Michała Harasnego i Zofii Gruszczyńskiej, by samorządowcy z gminy Malanów pomyśleli o porozumieniu z powiatem i z kilkuletnim wyprzedzeniem skrupulatnie przygotowywali się do wspólnych inwestycji drogowych, z wykorzystaniem dużych środków zewnętrznych. – Ja jak chcę fantastykę obejrzeć, to ja idę do kina albo kupuje DVD. (…) Proponuję zorganizować komisję i przyjść tutaj z panem starostą. Jeżeli jest wola z tego co państwo mówią, to pewnie będzie zainteresowany i zjawi się – mówił do radnych powiatowych Zbigniew Nycek pokazując najwyraźniej, że to on - radny gminny, który uzyskał w wyborach 64 głosy poparcia - będzie dyktował staroście tureckiemu, gdzie, kiedy i w jakiej sprawie ten ma się pojawić.

reklama

Szorstkie rozmowy na linii Rada Gminy - Rada Powiatu kontynuowano na malanowskiej sesji w dniu 9 lutego, tylko że tym razem zabrakło na niej radnego Michała Harasnego, więc Zofia Gruszczyńska musiała sobie radzić ze Zbigniewem Nyckiem w pojedynkę. – Mam pytanie do pani Zosi. (…) Jakie środki zamierzacie przeznaczyć w 2015 roku na nasza gminę? – dociekał kolejny raz Nycek.

Dopytywania radnego gminnego o konkretne kwoty zaskoczyły radną powiatową. Wszakże budżet powiatu to nie wszystko - wspólne pomysły działań gmin i powiatów rodzą się w wyniku rozmów i negocjacji. – Tak jak to pytanie jest niezrozumiałe, tak samo ja niezrozumiale odpowiadam. (…) To tak jakbym ja chciała zapytać, ile pan będzie zarabiał w 2020 roku? Nie ma takiej odpowiedzi, choć chciałabym odpowiedzieć – mówiła radna powiatowa sugerując, że nie wszystko w finansowych planach jest takie proste i nie wszystko można przewidzieć.

Tego typu wyjaśnienia absolutnie nie wystarczały Zbigniewowi Nyckowi. Choć radny z Malanowa posługiwał się formułą „z całym szacunkiem”, to jednak słowa, które padły z jego ust nie mogły sprawić radnej przyjemności. – Przykro mi to powiedzieć, no ale to po co pani tam jest? Ale pani Zosiu, po co mi taka radna powiatowa? – mówił radny Nycek.

reklama

Bez wycieczek personalnych bardzo proszę. Pytanie, odpowiedź. Grzecznie – musiał upomnieć radnego Nycka przewodniczący Toms. – Ale kulturalnie zadaję pytanie – odparł radny Nycek, a wtedy nie wszyscy uczestnicy sesji byli w stanie powstrzymać się od parsknięcia śmiechem.

Tuż potem dyskusja zaczęła zbaczać na coraz dziwniejszy kurs, oparty na fantazjach. – Kolega Zbyszek jakby był radnym powiatowym, to by już powiedział ile – rzucił uwagę jeden z samorządowców. – Tak, powiedziałbym szczerze. Powiedziałbym szczerze: powiat nie ma pieniędzy, nie dostaniecie nic! – przytaknął Zbigniew Nycek. – Panie Zbyszku! Ja panu mówię, a pan mi przerywa? – znów musiał interweniować przewodniczący Toms.

Na szczęście to właśnie przewodniczący Toms udowodnił, że spokojna rozmowa z radną powiatową jest możliwa, i nie trzeba w niej sobie „docinać”. – Oczywiście, że nie można powiedzieć, że damy wam tyle i tyle, ale przynajmniej dowiedzmy się jakie są plany. W ogólniejszym nawet zarysie. Myślę, że taką informację można uzyskać. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to informacja wiążąca, jakaś na 100%, ale dająca nam jakiś obraz – stwierdził przewodniczący Toms. Wtedy Zofia Gruszczyńska wyjaśniła zebranym, że z przygotowanego zestawienia ilości środków finansowych wydanych przez ostatnie 7 lat na drogi wynika, że gmina Malanów dostała tak mało, że jest właśnie brana pod uwagę, jednak nie można w tej chwili powiedzieć, jak miałoby to wyglądać kwotowo.

Ostatecznie Zbigniew Nycek - skoro nie udało mu się od Zofii Gruszczyńskiej zdobyć zadowalających go informacji - obwieścił wszem i wobec na sali świetlicy wiejskiej, że oto on może wkroczyć do akcji: – Jeżeli mnie pani poprosi o pomoc, ja na pewno wybiorę się na sesję Rady Powiatu i pomogę pani w tym.

Czy Zbigniew Nycek - który w kadencji 2010-2014 jako radny gminny opuścił aż 20 z 45 sesji - znajdzie faktycznie czas i chęci, by pojawić się na sesji Rady Powiatu? O tym przekonamy się być może 19 lutego.

AW
 

Podobne artykuły

Wideo: Radni PSL za wyższymi płacami dla...

Wideo: Radni PSL za wyższymi płacami dla nauczycieli...

18 sierp.
Wideo:  ''Koniec chowania problemu pod dywan''....

Wideo: ''Koniec chowania problemu pod dywan''....

17 sierp.
Pierwsza sesja Rady Gminy Malanów w 2021 roku

Pierwsza sesja Rady Gminy Malanów w 2021 roku

29 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama