poniedziałek 20 maja 2024

Bazylego, Bernardyna, Krystyny

reklama

"Siła argumentu, a nie argument siły", czyli refleksja po I Sesji Rady Powiatu Tureckiego

Krzysztof Świerk

 

Deklaracje vs. rzeczywistość. 7 maja po raz pierwszy zasiadłem przy stole Rady Powiatu Tureckiego. Z tego miejsca raz jeszcze dziękuję wszystkim, którzy oddali głos w wyborach samorządowych na mnie oraz na kandydatów Powiatowej Koalicji Samorządowej (PKS). Postaram się Was nie zawieść i godnie reprezentować w Radzie Powiatu Tureckiego.

Na początek kilka informacji wprowadzających.

Większość, którą ponownie (jak w poprzedniej kadencji) utworzyli radni PiSu i "Niezależnych" wyłoniła wczoraj nowe władze powiatowe. Takie jest ponoć prawo większości - tak mówią bardziej doświadczeni w polityce. Ja się na tym nie znam, bo nadal stosuję zasadę - przede wszystkim rozsądek i logika.

reklama

W trakcie pierwszego wystąpienia nowego Przewodniczącego Rady Powiatu - Krzysztofa Buchelta (PiS) - padła ważna deklaracja. Stwierdził bowiem, że ma nadzieję, że w dyskusjach radnych przeważać będzie zasada przewagi siły argumentów, a nie argumentu siły. I tu warto podkreślić te cenne słowa, bowiem już po kilkunastu minutach straciły one całkowicie na znaczeniu, kiedy to radni PiSu i "Niezależnych", bez głębszej analizy zasadności, po krótkiej przerwie w obradach, szybko odrzucili wniosek kolegi Radnego Romana Groblicy (PKS), który wniósł o rozszerzenie zaproponowanego porządku obrad o możliwości zadawania pytań kandydatom na funkcję starosty i wicestarosty.

I tutaj przejdę do wspomnianej siły argumentu. Czy radni PiS i "Niezależnych" nie są ciekawi strategii i wizji rozwoju nowo wybieranych menedżerów Powiatu Tureckiego? Czego bali się radny (obecnie już Starosta) Jan Smak (PiS) i radny (obecnie już Wicestarosta) Władysław Karski („Niezależni”)? Którzy też byli przeciwni opcji zadawania im pytań przed wyborem na tak zaszczytną funkcję. Mowa tu bowiem o stanowiskach, na których wynagrodzenie miesięczne w przypadku pierwszego sięgać będzie ponad 20 000 PLN, zastępca natomiast otrzyma ponad 16 000 PLN na miesiąc. Nie wspomnę tu już o odpowiedzialności za mienie i jednostki podlegle powiatowi itd.

Nie znam w żadnej firmie i organizacji procedur zatrudniania pracowników na tak odpowiedzialne i dobrze wynagradzane stanowiska pracy bez możliwości zadawania pytań kandydatom. Dodać należy, że w tym szczególnym przypadku - starosty i wicestarosty - mówimy o stanowiskach publicznych, za publiczne pieniądze.

Warto zaznaczyć, że w instytucjach publicznych (w tym również w Powiecie Tureckim) na wszystkie stanowiska urzędnicze są wysokie wymagania. Urzędnicy muszą przechodzić różne formy weryfikacji wiedzy i umiejętności, procedurę przygotowawczą itd. Wybierani są przez komisje, które zadają im wiele trudnych pytań.

reklama

Gdzie tu zatem zasada równości, czy mamy do czynienia z równymi i równiejszymi?

Niestety wynagrodzenia urzędników powiatowych są zdecydowanie niższe niż wspomnianych menedżerów powiatu. Czym kierowali się zatem radni PiSu i "Niezależnych" sprzeciwiając się możliwości zadawania pytań potencjalnym "kapitanom" drużyny powiatowej?

Nie potrafię odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Zwłaszcza, że zgodnie z wyżej wskazaną zasadą - prawo większości pewnie i w tym przypadku też by zadziałało, a wybór byłby zapewne taki sam.

Wiem jednak jedno, zastosowano w tym głosowaniu niestety wspomniany argument siły (przegłosowując przez większość koalicyjną PiS i "Niezależni" odrzucenie możliwości kierowania pytań do kandydatów na starostów) , a nie siłę argumentu. Odwrotnie niż zapowiadał to na wstępie Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Buchelt (PiS).

Wprawdzie na kolejnych sesjach Rady Powiatu panowie nie unikną już pytań o szpital, oświatę, budżet powiatu itd.

Szkoda, że nie było szansy wybrać 7 maja br. najlepszego kandydata na starostę i wicestarostę w merytorycznej, demokratycznej dyskusji.

Cóż... jak będzie dalej... czas pokaże.
Pozdrawiam i róbmy swoje,

Krzysztof Świerk

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Wybrano składy komisji stałych Rady Miasta Turek

Wybrano składy komisji stałych Rady Miasta Turek

16 maj.
Inauguracja nowej kadencji Rady Gminy Turek....

Inauguracja nowej kadencji Rady Gminy Turek. Ślubowanie i wybór prezydium

9 maj.
Nowa Kadencja Rady Powiatu Tureckiego. Jan Smak...

Nowa Kadencja Rady Powiatu Tureckiego. Jan Smak Starostą, Krzysztof...

8 maj.
Malanów: Rada Gminy IX kadencji rozpoczęła...

Malanów: Rada Gminy IX kadencji rozpoczęła pracę

8 maj.
Burmistrz i radni złożyli ślubowanie....

Burmistrz i radni złożyli ślubowanie. Inaugurująca IX Kadencji Rady...

7 maj.
Inauguracyjna Sesja IX kadencji Samorządu...

Inauguracyjna Sesja IX kadencji Samorządu Gminy Władysławów

7 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama